Průvodci šumavskou divočinou zavedou turisty nově na Obří hrad

  9:12
Do šumavských klidových území běžně nikdo nesmí. Program Průvodci divočinou ale letos už pojedenácté zavede skupinky turistů do míst, která jsou jinak nepřístupná. Zájemci si musí předem vybraný termín zamluvit.

Turisté v západní části Šumavy. | foto: NP Šumava

Webový portál vychazky.npsumava.cz nabízí široký výběr tras na území národního parku i CHKO Šumava.

„Naši vyškolení průvodci jsou z řad veřejnosti. Skupinky vezmou jak do klidových oblastí, tak do turisticky méně objevených, ale přístupných míst. Po cestě vyprávějí řadu zajímavostí. O krajině, přírodě, lese a historii území,“ láká mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Vycházky potrvají do konce října. Do té doby je přístupný web s podrobnými informacemi o trasách a s volnými termíny, které si zájemci mohou rovnou objednat.

„Mezi nejžádanější výpravy patří třeba Modravské pláně. Řada termínů je stále volná,“ pokračuje Dvořák.

Nejlevnější cesty stojí 450 korun, jiné jsou o stokorunu dražší. Dvoudenní vycházky s průvodcem zavedou i na německou stranu Šumavy. Za ně lidé zaplatí 1 200 korun. „Je potřeba se předem seznámit s náročností. Někdy výlet trvá půl dne, jindy zabere celý den,“ dodává mluvčí.

Správci parku letos připravili dvě novinky. „První vede nádherným územím kolem Nicova až na Obří hrad. Tato trasa ukáže turistům národní park i chráněnou krajinnou oblast a při tom atraktivní místa, která jsou turisty opomíjená,“ informuje Jan Dvořák.

Výprava na Obří hrad je novou trasou v programu Průvodci divočinou. Ruiny hradiště z doby halštatské se nacházejí na vrchu Valy nad osadou Popelná.

Druhá nová vycházka přiblíží nivu Kořenského potoka. „Výprava začíná v obci Strážný a průvodce následně ukáže zatopená zákoutí i výhledy na krajinu. Skupina vystoupá na vrcholy, které mají více než tisíc metrů nad mořem,“ přibližuje mluvčí.

Některé trasy naopak ubývají, aby nebyly po předchozích sezonách přetížené. Správci parku s odborníky i průvodci výpravy navrhují, musejí určit i frekvenci a velikosti skupin, aby program neuškodil chráněné přírodě. Silné slovo v určování cest mají například ornitologové. Státní správa pak posuzuje a schvaluje výjimky, aby turisté mohli vyrazit.

Školení průvodci obstarávají až přes třicet tras. Jedním z nich je i Martin Jelínek, který přihlášené vodí po západní části Šumavy.

„Mám vycházky do Kochánova, Královského hvozdu, výšlapy na Ostrý, na Zadní Chalupy nebo v národním parku například na Falkenstein. Pořádám i dvoudenní vycházky s přespáním v horské chatě v Bavorském lese,“ jmenuje muž z Hamrů na Klatovsku, který pracuje jako vodohospodář. Průvodcovství mu podle jeho slov v sezoně zabere dva dny v týdnu.

"Nyní přijíždějí i lidé, kteří do hor tak často nezavítají"

Dříve s Martinem Jelínkem chodili spíše zarytí dobrodruzi, kteří sami měli Šumavu prochozenou a pouze se chtěli podívat, kam nemohou. Nyní běžně přijíždějí i lidé z větších měst, kteří do hor tak často nezavítají.

„Procházíme krásnou a divokou přírodou, lesy a houštinami. Vysvětlujeme si samovolnou obnovu lesů nebo ukazujeme historické fotky míst, kde se právě nacházíme,“ přibližuje průvodce.

„Trasy jsou plné turistů a cyklistů. Občas mi přijde, že lidé musejí dávat pozor, aby nedošlo ke kolizi, místo toho, aby se kochali krásou šumavské krajiny. My chodíme přímo lesem, kde třeba můžeme potkat různé živočichy,“ vysvětluje Jelínek výhody, které má výprava s průvodcem oproti běžnému výletu.

Turisty musí také předem upozorňovat, jak se v přírodě chovat nebo jak se na cestu vybavit. „Všichni musí mít dostatečné množství vody a potravin. V horách se také znenadání může změnit počasí, takže je nutné s sebou mít odpovídající oblečení,“ uzavírá průvodce.

Autor: