Všechny trasy jsem projel nebo prošel, říká autor knížky o Šumavě

  8:20
Dlouhé roky provází Josef Pecka turisty po Šumavě a vytváří webové stránky s tipy na cyklovýlety. Teď svoje znalosti regionu shrnul do knihy Toulání Šumavou a Pošumavím. V publikaci zvolil záměrně cesty, které vedou na méně vyhledávané, přesto atraktivní lokality.

Profesionální šumavský průvodce Josef Pecka napsal knihu Toulání Šumavou a Pošumavím. (2. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Šumava je dnes přesycená lidmi. Má to své výhody, dramaticky se třeba zlepšilo zázemí pro turisty, jako je ubytování nebo stravování. Ale okolo Železné Rudy, Modravy nebo Kvildy o lidi doslova zakopáváte. Přitom se málo ví, že mimo první zóny se člověk může vydat vlastní cestou. A pak že níže položené oblasti okolo hraničního hřbetu jsou také krásné,“ líčí šumavský rodák Josef Pecka.

Ten na Šumavě vyrůstal, jeho otec byl mistrem v huti lenorské sklárny. Vystudoval ochranu a tvorbu krajiny na Vysoké škole zemědělské v Praze a na Šumavu se po čase vrátil.

Jako průvodce jde v sezoně s turisty na celodenní výlet do divočiny až šestnáctkrát za měsíc. Publikuje, dělá přednášky s promítáním, podílí se na vzniku naučných stezek a expozic.

Na otázku, která místa má na Šumavě nejraději, odpovídá, že stejně jako mnozí jiní hlavně slatě, kaňony řek a hraniční hřeben. „Jsou tu ale také opravdu zajímavé stavební nebo drobné přírodní památky. A velmi mě zajímá třeba historie zaniklých obcí,“ doplňuje.

Do Toulání vybral 67 tras pro pěší a cyklisty na území od Všerubského průsmyku po Vyšší Brod pod lipenskou přehradou. Zdůrazňuje, že nevznikaly od stolu, u mapy, ale všechny osobně prošel nebo projel na kole.

Původně trasy zaznamenával pro své kamarády na webových stránkách Cyklistův průvodce Šumavou. Dříve či později na ně narazil každý, kdo hledal podrobné informace o výletech po Šumavě. Peckovy záznamy jsou mimořádně podrobné a barvité.

Jak sám říká, pracuje s běžně dostupnými zdroji, ale věci nebo souvislosti, které ho zaujmou, často dohledává také v archivech. Kromě faktických popisů u něj najdeme i líčení místních historek a pověstí.

A k jeho stylu patří i vlastní fotografie a hlavně ručně malované mapy, jimiž vybavil také novou knihu. Na té si navíc s vydavateli vyzkoušel moderní prvek – u každého výletu je QR kód, který po přečtení mobilním telefonem navede čtenáře na zákres trasy do veřejné mapové aplikace. Trasu si tak lze uložit a nechat se vést i přímo v terénu.

K tomu, aby ji dal dohromady, vyzvali Josefa Pecku majitelé plzeňského vydavatelství Starý most.

„Znali jsme jeho texty a spolupracovali jsme s ním na dvou dílech knihy Tajemství šumavských vod. S novou knížkou Toulání Šumavou a Pošumavím se ke čtenářům dostává první výrazně autorsky zaměřený průvodce. Takový charakter často mívaly knihy z počátků turistiky před nějakými sto až sto dvaceti lety a my jsme rádi, že se k takové tradici můžeme vrátit,“ konstatuje Petr Mazný ze Starého mostu.