V průmyslové zóně chybí chodník. Je to o hubu, zlobí se lidé ve Zlíně

  12:04
Už několik let funguje průmyslová zóna mezi zlínskou částí Malenovice a obcí Tečovice a úspěšně se rozrůstá. Práci tady mají stovky lidí, míří sem další podniky a vyrůstají nové budovy. Jenže směrem od hlavní silnice nevede do zóny žádný chodník. Přitom právě Tečovskou ulicí sem přichází nejvíc zaměstnanců.

Lidé, kteří míří do průmyslové zóny mezi zlínskou částí Malenovice a Tečovicemi, musí chodit po frekventované silnici. | foto: Google Street View

Aby se lidé do firem dostali, musejí šlapat buď přímo po cestě plné aut, nebo po nerovném terénu vedle krajnice. K tomu ještě překonávají kruhový objezd.

„V noci je to tady o hubu, vzhledem k tomu, jak někteří řidiči jezdí. Je jen otázka času, kdy se někomu něco stane,“ zlobí se Matouš Pátek, který pracuje ve firmě Z Studio.

Právě vedení této firmy, která zaměstnává 160 lidí, poukazuje na fakt, že situaci chtělo s radnicí projednat, ještě než se do nového sídla společnost nastěhovala.

„Chodníky řešíme už dva roky, ale výsledek je nula,“ postěžoval si jednatel Z Studia Ondřej Záruba.

Společnost podle něj nabízela, že se bude na výstavbě chodníku finančně podílet. Snažila se sehnat i další subjekty, ale hlavní iniciativu očekávala od radnice. Dosud přitom nevznikl ani projekt.

„Má to být městský chodník, není jen pro naši firmu, ale pro lidi z města. Brzy přibudou další fabriky a docházet sem budou další stovky lidí. Když se někde vytváří průmyslová zóna, mělo by se na chodníky myslet automaticky,“ řekl Záruba.

V části Mladcová chybí lidem chodník ke hřbitovu

Už před rokem za výstavbu chodníku vznikla petice, kterou podepsalo přes 300 lidí. Letos v únoru se petiční výbor obrátil na vedení radnice znovu a pod dopisem primátorovi bylo sto podpisů.

„V současnosti se zpracovává projektová dokumentace, dle které povede chodník až do nově vzniklé průmyslové zóny. Jakmile bude hotová, budeme dále řešit otázku financování. Stavební práce by se měly uskutečnit v dalším roce,“ řekl Lukáš Fabián z tiskového oddělení radnice.

Malenovice nejsou jedinou částí města, kde lidé roky urgují chodník. Chodník ke hřbitovu si už léta přejí lidé z Mladcové. Také tady musejí hazardovat chůzí po okraji vozovky. Město už má sice zpracovaný projekt, k výstavbě však dosud nepřistoupilo.

„Vybudování chodníku si v této lokalitě vyžádá náročnější a tedy i nákladnější technické řešení, než se původně zvažovalo. Dle projektu by šlo téměř o tři desítky milionů korun. Prověřují se tedy i alternativní varianty, které by náklady snížily,“ řekl Fabián.

Chodník postrádají lidé ve Zlíně u průmyslové zóny v Malenovicích (červená značka) a u hřbitova v Mladcové (modrá).

Chodník postrádají lidé ve Zlíně u průmyslové zóny v Malenovicích (červená značka) a u hřbitova v Mladcové (modrá).