Čínský vlastník plánuje ve Žďasu stavbu nového závodu za osm miliard

  16:12
V areálu jedné z největších firem na Vysočině by měl vyrůst nový závod. Uvnitř strojírenského a slévárenského podniku Žďas plánuje jeho vlastník halu na výrobu autodílů. Počítá s vytvořením 500 pracovních míst. Žďárskou firmu ovládá čínský státní konglomerát CITIC Europe Holdings.

Žďas ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„CITIC Europe Holdings a CITIC Dicastal budou investovat v Česku skoro osm miliard korun do vybudování závodu automotive v prostorech a ve spolupráci se Žďasem,“ uvedl ve čtvrtek na Twitteru Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva CITIC.

„Projekt výrobního závodu vytvoří cca 500 pracovních míst,“ napsal Tvrdík, podle kterého skupina počítá i s rozvojem svých aktiv v Česku včetně fotbalové Slavie.

CITIC Dicastal coby dceřinná firma skupiny CITIC je největším výrobcem hliníkových komponentů kol a podvozků na světě. Kromě čínských automobilek dodává také pro velké světové značky.

„V Evropě má více než polovina vozidel komponenty vyrobené společností CITIC Dicastal,“ chlubí se výrobce na svém webu.

ČTK odkazuje na vyjádření prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, podle kterého Dicastal místo rozšíření svého závodu v Maroku bude investovat v Česku.

Na plánovanou stavbu upozornil prezident Miloš Zeman v dopise čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi. Investice by měla být podle kancléře stvrzena na česko-čínském investičním fóru, které by se mělo na Hradě konat ještě letos.

Šéf Žďasu je opatrnější. Ještě to chvíli potrvá, domnívá se

Generální ředitel Žďasu Pavel Cesnek se k plánům více vyjadřovat nechtěl. „Vše bylo řečeno, já k tomu za management nemám co dodat. Je to všechno ve fázi příprav,“ reagoval na dotaz MF DNES.

„Všechno musíme dotáhnout do konce, ještě to chvíli potrvá,“ dodal Cesnek bez dalších podrobností.

Detaily zatím nejsou známy. Když nedávno podnik navštívil šéf Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula, vedení Žďasu informovalo o tom, že firma pracuje na využití příležitostí spolupráce v rámci mateřské skupiny CITIC. Jednou z nich má být právě příprava společné investice s výrobcem a exportérem hliníkových součástek.

Zástupce podnikových odborů se k záměru čínského vlastníka dosud nevyjádřil.

Radnice by uvítala výrobu s větší přidanou hodnotou

Radnice nemá k nové investici dostatek informací. „Určitě bychom vítali výrobu s větší přidanou hodnotou, která bude dlouhodobě perspektivní a dokáže zaměstnat lidi s vyšším vzděláním a kvalifikací,“ řekl žďárský starosta Martin Mrkos.

Žďárské strojírny a slévárny vznikly v roce 1951. V devadesátých letech byl tento podnik zprivatizován, od roku 2002 do roku 2016 patřil slovenským Železárnám Podbrezová, ovládaným Vladimírem Sotákem.

Když se rozhodl žďárský podnik prodat, koupila jej v srpnu 2016 čínská skupina CEFC. Stoprocentním vlastníkem Žďasu, jenž nyní zaměstnává kolem dvou tisíc lidí, je od loňského dubna CITIC Europe Holdings.

Žďas se zaměřuje na výrobu tvářecích strojů, zařízení pro volné kování nebo zpracování šrotu, hydraulické lisy, zařízení na zpracování válcovaných výrobků. Společnost se specializuje také na výrobu odlitků, výkovků a ingotů.

Podnik získal megazakázku v Rusku, ale v Česku řeší potíže

Nedávno se vedení Žďasu pochlubilo zakázkou v hodnotě 4,3 miliardy korun na energetické centrum v ruském Magnitogorsku. Žďas v tendru figuruje jako generální dodavatel.

Ale dotýkají se jej také nepříjemné zprávy. Problémy jeho dceřiné firmy TS Plzeň nakonec vyústily v propouštění a fúzi obou společností. „V Plzni zůstane obchodně-technická kancelář a výroba se bude centralizovat ve Žďasu,“ řekl Pavel Cesnek minulý týden v rozhovoru pro Lidové noviny.

Během letošního léta také největší žďárský zaměstnavatel bojoval s nedostatkem zakázek pro svoji metalurgickou divizi. Zaměstnanci některých provozů měli v uplynulých týdnech volné pátky. Podle informací MF DNES museli čerpat dovolenou nebo náhradní volno.

„Zakázková náplň už se zlepšila, podařilo se podepsat větší zakázky do Ruska nebo u jiných zákazníků na odlitky a výkovky,“ reagoval generální ředitel. Vyhlídky na příští tři měsíce jsou podle něj dobré, zaměstnanci podle něj nemusejí mít obavy.

Autor: