Kdo se nebude chtít učit, tomu vezme práci robot, tuší personalisté

  11:48
Odborníci říkají, že Průmyslu 4.0 bude jedna z největších změn na trhu práce vůbec. Takzvanou čtvrtou průmyslovou revoluci doprovází digitalizace a s ní související automatizace práce. Dotkne se i části zaměstnanců. Jak přesně, na tom se zatím lidé ze zainteresovaných oborů shodnout nedokážou.

Jsou si však jistí, že řada profesí, jak je známe dnes, zanikne. Změny se nejvíce dotknou lidí s nízkou kvalifikací, kteří vykonávají dobře automatizovatelné manuální činnosti, a také těch, kteří nejsou schopní nebo ochotní se rychle učit nové věci.

„Některé prognózy tvrdí, že čtvrtá průmyslová revoluce více dopadne na ženy, protože jsou častěji zaměstnány v obchodě, call centrech, administrativě nebo ve finančních službách. Jiní odborníci naopak tvrdí, že více ubudou klasické ‚mužské‘ profese a lépe na tom budou naopak ženy, které jsou častěji zaměstnané ve zdravotnictví, školství a sociálních službách, což jsou obory, kde roboti lidský element nenahradí,“ konstatuje Zuzana Lincová, ředitelka personální společnosti Profesia.cz.

Řídit vozík není pro člověka zajímavé a lze to naprogramovat

Jsou podniky, které se na změnu už nyní chystají. Jedním z nich je i největší zaměstnavatel na Vysočině Bosch Diesel, jenž už některé z prvků ve svém provozu zavedl. Jedná se například o automatizované vozíky, které se předem naprogramují a bez řidiče rozvážejí materiál po výrobních halách.

„Řídit vozík není žádná zajímavá činnost, najezdit ročně tisíce kilometrů. To lze automatizovat. I za deset dvacet let budeme potřebovat zkušené techniky, kteří jsou schopni provádět údržbu a opravy strojů. Vybavení nebude jednodušší. Spíš naopak, bude komplexnější. Proto budeme potřebovat pracovníky, kteří to budou ovládat. Nebude potřeba tolik lidí na to, aby seděli u počítače a vyplňovali formuláře. Nebo aby běhali po továrně a hledali jednotlivé díly pro výrobu, to se dá udělat inteligentněji,“ pronesl k zavedené novince technický ředitel firmy Stefan Hamelmann v nedávném rozhovoru pro MF DNES.

„Říká se, že Průmysl 4.0 ničí pracovní místa. Je to přesně naopak. Máme tak možnost zlepšit naši pozici na trhu, pokud jde o náklady. A když jsem lepší než konkurence, tak nakonec dostanu víc zakázek,“ doplnil ho Ralph Carle, ekonomický šéf Bosch Diesel.

Perspektivu mají technické obory, řemeslníci i kreativci

S nadějí dopředu hledí i personalisté. Podle nich budou mít velkou perspektivu zejména technické obory, protože informační technologie budou zasahovat do všech odvětví. Nezaniknou ani disciplíny, které vyžadují vysokou míru kreativity nebo empatie. Uplatnění by měli mít i kvalitní řemeslníci.

„Řada oborů jistě zanikne, především ve výrobní sféře, ale nové obory vzniknou. Více než 65 procent pozic, které budou zastávat lidé narození po roce 2000, údajně ještě neexistuje. Je to přirozený vývoj trhu. Vždyť kdo si dnes vzpomene na lampáře nebo telefonní spojovatelky. Jen bychom se měli připravit na to, že nadcházející změny budou rychlé a dotknou se mnoha profesí,“ tvrdí Lincová.