Proti pirátům silnic přitvrdí nové bodování

  8:00
Ministerstvo dopravy dokončilo návrh nového bodového systému, který na začátku února poputuje do meziresortního připomínkového řízení a následně ke schválení do vlády a parlamentu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Cílem ministerstva dopravy je přitvrdit vůči těm, kteří se na silnicích dopouštějí zvláště nebezpečných přestupků. Podle ministra dopravy Dana Ťoka má nový systém trestat především piráty silnic a lidi, kteří za volantem nedodržují téměř nic, co se dodržovat má. Naopak z bagatelních přestupků už ministerstvo nechce dělat vědu.

Zásadní změnou oproti stávajícímu systému dvou až sedmi bodů budou v novém systému jen dvě kategorie, a to šest bodů pro ty nejzávažnější přestupky a čtyři za relativně méně nebezpečné.

U některých přestupků postih skutečně zásadně přitvrdí. Například za překročení rychlostního limitu o 50 a více kilometrů v hodině mimo obec a o více než 40 kilometrů v obci hrozí místo dosavadních pěti bodů šest bodů, bloková pokuta 5000 korun a ve správním řízení sedm až 25 tisíc korun. Ministerstvo dopravy to zdůvodňuje tím, že v loňském roce byla nepřiměřená rychlost příčinou 39 procent smrtelných nehod.

Z pěti na šest bodů mají vzrůst také postihy jízdy na červenou a ohrožení chodce na přechodu. Ministerstvo dopravy tím reaguje na skutečnost, že v loňském roce bylo většinou vinou řidičů usmrceno 113 chodců, což je o 12 více než v roce 2017.

Za vjetí přes zákaz na železniční přejezd má být sice nově šest bodů místo sedmi, bloková pokuta je ale pevně stanovena na 5000 korun a ve správním řízení stoupne z dosavadních pěti tisíc korun na dvacet pět tisíc korun.

Pokud budete při řízení držet telefon, hrozí vám místo dosavadních dvou bodů čtyři body, bloková pokuta 2500 korun a ve správním řízení až deset tisíc korun. Nevěnování se řízení bylo totiž v loňském roce příčinou pětiny všech dopravních nehod, často právě kvůli telefonování za volantem. Vyslyšeny nebyly naopak požadavky, aby se do bodového postihu zařadilo kouření.

Do bodového systému má být nově zařazeno také nedodržení nebezpečné vzdálenosti, která má u nákladního auta činit nejméně padesát metrů za před ním jedoucím vozidlem a u osobních aut alespoň třicet metrů. Pokud toto pravidlo řidič poruší, budou mu hrozit čtyři body a pokuta ve správním řízení až 10 000 korun. Jak přesně ale budou policisté vzdálenost hlídat zatím není úplně jasné. Podle šéfa dopravní policie Tomáše Lercha se bude vycházet ze zahraničních modelů, kde se používají automatizované systémy.

Potěšujícím pro řidiče bude určitě to, že za méně závažné přestupky, jako je špatné parkování, zapomenuté doklady nebo nerozsvícená světla, body v novém systému nebudou. Postih blokovou pokutou se oproti nynějšku sníží z až 2000 na maximálně 1500 korun. I nadále ale budou moci policisté tyto prohřešky řešit pokutou.