Aktivisté přerušili v Brně kontroverzní hru o Ježíšovi, vyvedla je policie

  13:46,  aktualizováno  21:40
Aktivisté v Brně přerušili kontroverzní představení, v němž Ježíš znásilňuje muslimku. Zhruba třicítka z nich chvíli po začátku hry vtrhla na jeviště a před herci vytvořila řetěz. Jednalo se o členy uskupení Slušní lidé. Ti odmítli opustit sál, vyvedl je policejní antikonfliktní tým. Hra poté pokračovala, narušil ji ale ještě jeden protest.

V sále totiž zůstalo po prvním incidentu s policií ještě několik mladých odpůrců, kteří v klidu sledovali dění a tiše se modlili.

Ovšem jen do chvíle, než došlo na klíčovou scénu, kvůli které se všechny protesty strhly. Při znásilňování muslimky začali křičet „Neurážejte Krista Pána!“, a tak i je policie vyvedla. 

„Vystoupili jsme při tom nejhorším,“ uvedla po tomto vyvedení jedna z aktivistek. 

Předseda Slušných lidí Zdeněk Pernica vysvětlil, že hnutí počkalo s vpádem na jeviště asi deset minut. „Protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajs, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště,“ řekl Pernica. Doplnil, že herce chtěli vypískat, ti prý ale „pokračovali v ochmatávání“.

„Tak jsme na ně hodili vstupenky, co jsme zmačkali, ale pokračovalo to dál, tak jsme šli na jeviště“ shrnul Pernica.

Jak uvádí ČTK, hnutí vzniklo jako reakce na současné vedení Brna hnutím ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Stranou zelených a TOP 09. Jeho předseda Pernica je trojnásobný mistr ČR v kickboxu a má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo vnitra označilo Slušné lidi za extremisty.

Jsem zděšen, prohlásil Glaser

Ředitel festivalu Martin Glaser je z incidentu zděšen. „Nechápu, jak vůbec někteří politikové můžou uvažovat nad zakázáním divadelní hry. A když se to nepovede, tak si to někdo přijde vynutit násilím přímo do divadla. Když jsem viděl, co se děje, vzpomněl jsem si na filmy o nástupu fašismu,“ prohlásil Glaser.

Je také znepokojený z toho, že policie zasáhla až asi po dvaceti minutách, co jim pořadatelé oznámili nepokoje v divadle. „Stáli před divadlem a řekli, že zasáhnout až dojde k násilí. Přitom na jevišti utlačovali herce,“ řekl ještě Glaser.

Policie na místě zasahovala poté, co ji Glaser společně s šéfem brněnské JAMU Petrem Oslzlým požádali o součinnost. Na jevišti totiž po vpádu aktivistů podle ČTK panovala značně nepřehledná situace a mezi aktivisty a herce se vmísili i běžní diváci.

„Policie na místě nikoho nezadržela, nebyl spáchán žádný trestný čin. U některých lidí máme podezření ze spáchání přestupku, což předáme příslušným orgánům,“ uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Po skončení inscenace policie podle ČTK doporučila, aby diváci odešli nikoliv přes Zelný trh, kde jsou stále protestující, nýbrž přes Petrskou ulici a Petrov. Aktivisty policie oddělila od Petrské ulice dodávkou a kordonem.

Zkoušeli zabránit i divákům dostat se do divadla

Ještě před začátkem hry se aktivisté v čele s někdejším předsedou Republikánské strany Miroslavem Sládkem zablokovali vchod do divadla a snažili se zabránit tomu, aby se diváci na hru dostali. Sládek nyní vede nové uskupení - Republikány Miroslava Sládka.

I tehdy věc na místě řešil antikonfliktní tým.

Protestovalo se od odpoledne

Před divadlem se protestovalo od 17 hodin, obavy ale panovaly i z akce uvnitř sálu. První ze čtyř oznámených shromáždění na Zelném trhu začalo už tři hodiny před začátkem představení. Protestovat se mělo proti uvedení hry i za rovná práva náboženských skupin.

Herci ještě před počátkem hlavní vlny protestů zamířili do divadla, podle informací iDNES.cz byli v budově již od půl šesté.

Na místě se sešlo nakonec zhruba dvě stě lidí v různých skupinkách. Někteří před dveřmi divadla rozvinuli transparenty a klidně vyjadřují svůj nesouhlas se hrou. 

„Toto představení popírá hodnoty evropské civilizace,“ nechal se slyšet jeden z nich. Šlo o lidi, kteří na shromáždění hájí práva křesťanů.

Ti také okolo šesté večer vyhlásili vládu Ježíše nad městem. A když se začalo pouštět do divadla, křičeli na příchozí, že jsou žumpa, pokud za takové představení platí.

Protestující z uskupení Slušní lidé pak na místě rozdávali své propagační noviny. 

V terénu už od odpoledne byli podle redaktorky na místě i kriminalisté v civilu, kteří obcházeli budovu divadla a na budovách nad náměstím rozmisťovali kamery.

Už dopoledne byl na místě i republikán Sládek.

„Odmítám, aby takové představení financovalo město Brno z peněz daňových poplatníků. Ať si to ti herci, kteří beztak nedodělali ani základku, zaplatí sami,“ uvedl.

A také si začal stěžovat, když ho z protější strany náměstí přehlušila jiná skupina protestujících.

Se všemi oznamovateli jednal tajemník radnice Brna-střed Petr Štika. „Dohodli se, že všechna shromáždění se uskuteční na ploše tržiště a že účastníci mohou samozřejmě svobodně a odpovídajícím způsobem vyjádřit své názory, nikoliv však narušovat veřejný pořádek,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Dobešová. 

Diváci před vstupem prošli i přísnou bezpečnostní kontrolou. „Když jde člověk do divadla, nepotřebuje mít u sebe nic kromě divadelního programu, takže zavazadla jsou samozřejmě zakázaná,“ zdůraznil ředitel brněnského národního divadla a festivalu Martin Glaser.

Aktivisté se dobývali do sálu, pak šli do hotelu za herci

Už ve čtvrtek se do sálu divadla Husa na provázku snažila dostat dvacítka lidí z hnutí Slušní lidé. Festival Divadelní svět Brno totiž uvedl první z provokativních her chorvatského režiséra Olivera Frljiće, která zostuzuje papeže. „Šli jsme diskutovat,“ tvrdí hnutí na facebookovém profilu.

Nepovedlo se jim to, sál byl zamčený kvůli bezpečnosti. Zástupci Slušných lidí poté zamířili do nedalekého hotelu, kde jsou ubytovaní herci slovinského souboru, kteří dnes odehrají hru Naše násilí a vaše násilí.

„Že chce někdo vtrhnout do divadelního sálu, kde se hraje představení, mně přijde jako něco naprosto nemístného, co se nedělá. Stejně tak, že se skupina lidí vypraví do hotelu a evidentně chce zastrašit herce. To vypovídá o tom, kdo jsou Slušní lidé,“ okomentoval Glaser.

Proti uvedení Frljićovy hry se scénou, kde Ježíš znásilňuje muslimku, se od začátku dubna ohrazují politici, biskupové i náboženské skupiny. Odpůrci se dokonce jejího zrušení neúspěšně domáhali u soudu.

Podle dramaturga a pedagoga Jana Motala je humbuk kolem představení neadekvátní. „Nebýt výrazné fotografie Ježíše ležícího na muslimce, pravděpodobně by si inscenace nevšimli ani brněnští extremisté,“ upozornil Motal.