Lidé ze sídliště protestují proti přestavbě Kauflandu, má být blíž k domům

  8:40
Obyvatelé trutnovské části Horní Staré Město - Zelená louka se bouří proti plánované přestavbě obchodního domu Kaufland. Současný dvoupatrový objekt čeká do konce roku demolice. Nahradit ho má jednopatrový, který se zvětší a o padesát metrů posune.

Podle současných nákresů se nová budova přiblíží na pouhých 8,6 metru k panelovým domům. To se nelíbí místním, kteří v přilehlých domech v Tiché ulici žijí.

Podle nich nový objekt zastíní přízemní byty a dalším patrům zbude výhled do plechové krabice. Někteří neskrývají strach ze znehodnocení bytových jednotek.

Podle předsedy výboru společenství vlastníků jednotek (SVJ) domu Tichá 527 a 528 Vladislava Hladíka se problém dotýká pěti set obyvatel. Obchod je dnes vzdálen 23 metrů. Hladík s obyvateli se pustil do boje proti plánované přestavbě. Podle něj stavební úřad opomněl několik důležitých faktů.

„Odbor výstavby na radnici s nikým chystanou přestavbu neprojednával. Když jsme to chtěli řešit, bylo nám nejdříve řečeno, že je před volbami a není čas. Pak zase bylo po volbách, rovněž nebyl čas,“ říká Vladislav Hladík. Poukázal i na další absurdity doprovázející celý projekt:

„Nebyla provedena studie osvětlení a oslunění, která by prověřila, jak stavba ovlivní byty. To prý není potřeba. Rovněž nikdo neudělal hlukovou studii, ta prý bude provedena ve zkušebním provozu novostavby obchoďáku, což je trochu pozdě. Jenže všechno je prý podle zákona.“

„Chudáci v těch barácích okolo“

Obavy vyjádřili i obyvatelé. „Podívejte se, už teď není na Zelence kde zaparkovat. Teď, když se to tady celé posune, jsem zvědavá, kam auta všichni dáme. Nechápu, proč se to jen neopraví. Chudáci v těch barácích okolo, ti se můžou rozloučit s klidem,“ míní Jana Vávrová, která žije ve vedlejší Dlouhé ulici.

S ní souhlasí i Tomáš Adam, který si pronajímá byt přímo v jednom z dotčených domů: „Máme malé dítě a opravdu přemýšlíme o stěhování. Nechci mít okna do zdi nějakého obchoďáku. Tady se to jmenuje Zelená louka, takže si člověk představí zeleň, nikoliv plechové baráky a vykácené stromy.“

Vykácení stromořadí se týká ulice, kde je třicet vzrostlých stromů. Podle architekta Jana Veissera z uskupení Žít v Trutnově důvodem k vykácení je, že stromy zakrývají zásobovací rampy.

Fotogalerie

„Nová budova nebude zcela respektovat své okolí. Půjde o halu se slepými fasádami, které se hodí možná na periférii nebo do průmyslových zón,“ říká Jan Veisser. 

Podle něj by obchodní řetězec alespoň mohl vytvořit nová parkovací místa pod domem, což by pro některé občany mohlo znamenat jisté zadostiučinění. „Chceme, aby se dům choval městsky. To znamená, aby alespoň některé sekundární obchody byly přístupné i přímo z ulice,“ míní Veisser. 

Podle něj nový obchod zasáhne do života celého sídliště, na kterém žije nejvíce obyvatel Trutnova. Trutnované mohou námitky proti přestavbě podávat na odbor výstavby stavebního úřadu do pátku. 

„Mohou je podávat pouze účastníci řízení, tedy obyvatelé dotčených domů a město. Proto s některými obyvateli spolupracujeme a pomáháme jim s jejich sepsáním. My jako uskupení můžeme podat jen připomínku. Těmi se ale na rozdíl od námitek stavební úřad nemusí zabývat,“ říká Veisser, který by přivítal, kdyby Kaufland svůj chystaný projekt upravil.

„Nežijeme snad někde v Praze“

Podat námitky chce řada obyvatel. Podle některých odpůrců projektu nejsou dodrženy povinné vzdálenosti od bytových domů. Ta má být nejméně třicet metrů, nákres však počítá pouze s necelými devíti. To bude v rozporu s vyhláškou o vzájemných odstupech staveb. Podle informací MF DNES bude Kaufland pravděpodobně žádat o výjimku. 

„Ještě jsem nic nepodala, ale chystám se na to. Nevím, proč tohle město dovolilo. Nežijeme snad někde v Praze, abychom museli koukat do zdi obchoďáku,“ podotýká Ludmila Lakatošová.

Nesouhlas s projektem vyjádřil i starosta města Trutnov Ivan Adamec (ODS), podle něhož by současný návrh Kauflandu nevedl k ničemu dobrému.

Odbor výstavby, který má celou záležitost na starosti, zatím situaci sleduje zpovzdálí.

„Společnost požádala o stavební povolení, ale je tam několik problémů, které je z našeho pohledu potřeba dořešit. Budeme se snažit jednat a najít nějaké řešení, které by přineslo shodu. Pevně věřím tomu, že vedení Kauflandu bude preferovat dohodu před zdlouhavým stavebním řízením, kde se budou účastníci donekonečna odvolávat. Pak se nepostaví nic,“ poznamenává starosta Adamec.

„Spousta lidí se k nám ohledně námitek chodí teprve informovat. Pokud ji někdo z nich podá, bude postup zcela standardní. Na každou námitku se musíme podívat a vyhodnotit ji. Námitky se projednávají naprosto všechny. Pak se vyhodnotí, která je opodstatněná. Také se může objevit námitka proti věci, na kterou stavební úřad skutečně nemyslel. V tomto případě se řízení přerušuje a stavebník musí námitku vyvrátit. U všech se však zahájí veřejné projednání, na němž se namítající lidé sejdou se stavebníkem. Na místě může dojít k řešení, k dohodě nebo nějakému kompromisu,“ říká Petr Kotlovský.

Aby parkoviště nebylo na závoru

S místními už jednal i místostarosta města Trutnov Tomáš Eichler (Piráti). Ten však celou záležitost před středeční schůzkou se zástupci společnosti Kaufland nechtěl komentovat. 

„Uvidíme na čem se dohodneme. Máme několik návrhů, jak celou situaci řešit. Více bych nyní nerad sděloval,“ říká Eichler. 

Jeho strana však na webových stránkách www.piratitrutnov.cz informovala o jednání z 18. prosince s obyvateli paneláků: „Diskuse trvala skoro dvě hodiny. Výsledkem je navržená spolupráce města s obyvateli Zelené Louky na řešení situace a připomínkování. Ti jakožto účastníci řízení mohou sami vznést námitky na stavební úřad. Toho také chtějí využít. Město pro ně proto nyní chystá zprostředkování odborné právní a inženýrské pomoci. Tedy s odborníky, kteří obyvatelům Zelené Louky pomohou, aby jejich vznesené námitky měly všechny potřebné formální i obsahové náležitosti. Dále chce Trutnov například požadovat, aby přilehlé parkoviště nebylo na závoru a zpoplatněné, tedy aby nedošlo ke změnám stávajícího stavu, kdy Kaufland umožňoval obyvatelům sousedících obytných domů dlouhodobé bezplatné parkování.“

Ohledně stížností obyvatel se redakce MF DNES obrátila i na Kaufland. Jeho zástupkyně pro firemní komunikaci Renata Maierl odpověděla, že vyjádření může zaslat, až se její kolega vrátí. 

„Kolega, který má tento objekt na starosti, je bohužel do konce tohoto týdne na dovolené. Informaci o vydání článku bereme na vědomí. Oficiální stanovisko za naši společnost mohu však zaslat nejdříve 14. ledna,“ uvedla Maierl.