Navzdory chybám a trestu od soudu píše znalec pro radnici další odhady

  9:14
Soudní znalec, kvůli kterému si Prostějov před investory trhl ostudu, dál pracuje pro radnici. František Kocourek na stejné pozemky vypracoval dva rozdílné posudky lišící se o 12,5 milionu. Už ho za to potrestal soud, pro město ale i nadále dělá odhady.

Prostějovská radnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Když radnice prodávala pozemky v průmyslové zóně společnosti Mubea, která je se zhruba tisícovkou lidí největším zaměstnavatelem v regionu a staví zde další fabriku za stamiliony, Kocourek vypracoval dva posudky. Pro město na jaře roku 2014 vyšla cena 36,4 milionu korun.

Odhad si však u Kocourka objednal i investor a znalec o čtyři měsíce později došel k číslu 23,9 milionu. Za tuto částku také Mubea nakonec od města půdu koupila.  O podivnou transakci se začala zajímat prostějovská opozice. A krajský soud v Brně rozhodl, že druhý posudek je chybný.

Podle soudu Kocourek totiž odečetl cenu, kterou stálo vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu, což po něm chtěl investor, a vznikl rozdíl 12,5 milionu. Jenže takový postup je zcela chybný.

„Jmenovaný nepostupoval řádně. Při znaleckém oceňování nelze zohledňovat budoucí náklady na vynětí pozemků, byť by zde byl takový požadavek ze strany objednavatele,“ uvedl předseda senátu Milan Bořek.

Pochybení později potvrdilo také ministerstvo vnitra a Mubea musela rozdíl doplatit. Prostějovská radnice se hájila tím, že chtěla získat významnou investici a osvědčené firmě maximálně vyjít vstříc.

Někdejší jednatel Mubei Štěpán Urbanec totiž prostějovské zastupitele varoval, že firma by taky mohla stavět jinde.

„Tuto příležitost jsme museli vybojovat v extrémně silné konkurenci jiných lokalit v České republice a za hranicemi země. Cenové podmínky v jiných lokalitách přitom byly významně příznivější,“ tvrdil Urbanec. Prostějovští zastupitelé nakonec prodej pozemků schválili jednohlasně.

„Prostějov si tím neudělal zrovna dobré jméno“

Když se cena stanovená soudním znalcem ukázala jako pochybná, vedení kuoujícího holdingu z toho bylo dost roztrpčené.

„Na takové obchody samozřejmě nejsou zvyklí a hodně je to překvapilo. Prostějov si tím neudělal zrovna dobré jméno v patřičných kruzích,“ potvrdil jeden z prostějovských podnikatelů, který ale požádal, aby jeho jméno nebylo v této souvislosti v novinách.

Městu Prostějov to však nezabránilo, aby si soudního znalce Kocourka najalo znovu. Ten nyní v několika případech zpracovává pro radnici odhady pozemků pod plánovaným severním obchvatem Prostějova.

„Magistrát města Prostějova jako vyvlastňovací úřad ustanovil do vyvlastňovacího řízení znalce Ing. Františka Kocourka za účelem stanovení náhrady za vyvlastnění,“ potvrdil vedoucí prostějovského stavebního úřadu Jan Košťál.

Radnice tvrdí, že je všechno v pořádku. „Pan inženýr Kocourek obdržel za svůj přestupek pokutu. Nebyla mu zakázána činnost znalce, může tedy i nadále zpracovávat znalecké posudky,“ sdělil náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil.

Dotazy MF DNES ohledně počtu posudků a celkové ceny, kterou město Kocourkovi z veřejných peněz zaplatilo, radnice nechala bez odpovědi.

Znalec a odhadce nemovitostí Kocourek na dotazy nereagoval

Ani znalec a odhadce nemovitostí Kocourek na dotazy nereagoval. K celé věci se odmítl vyjádřit už dříve. „Bez komentáře,“ sdělil jen. Proti rozhodnutí soudu se však nijak neodvolal a verdikt se tak stal ihned pravomocný.

Prostějovské opozici se postup vedení města nelíbí. „Bylo by vhodnější, kdyby město vybíralo z nějaké širší škály znalců a neupínalo se jen na pana Kocourka. Notabene, pokud si vzpomínám, byl dán ústní příslib některého z členů rady, že město nebude dál jeho služeb využívat. Byl to ale jen takový příslib, se kterým jsme se já i ostatní spokojili. A je vidět, že není dodržován,“ zlobí se například prostějovský opoziční zastupitel František Filouš.

Přední celosvětový výrobce odlehčených konstrukcí pro automobily, skupina Mubea, dosáhl v roce 2015 obratu 1,8 miliardy eur s více než 10 tisíci zaměstnanci na téměř třiceti místech po celém světě. V nové továrně v Prostějově chce zaměstnat až 350 lidí.

Součástí investice bude i vývojové centrum. Mubea už zde investovala 3,1 miliardy. Po dokončení továrny bude prostějovská pobočka největším závodem skupiny.