Spalovna dostala pokutu, na nebezpečný odpad použila příliš nízkou teplotu

  18:14
Pokutu 350 tisíc korun udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě Megawaste-Ekoterm provozující v Prostějově spalovnu nebezpečného odpadu. Při kontrole odhalila porušení nařízené minimální teploty spalování a také prohřešek týkající se odvedení odpadních vod z areálu.

Prostějovská spalovna nebezpečného odpadu dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 350 tisíc za nedodržení minimální teploty spalování a další prohřešek související s kanalizací. | foto: ČIŽP

„Provozovatel spaloval odpady i v době, kdy nebylo zařízení spalovny plně funkční. Ke zneškodňování odpadů docházelo, i když teplota v reaktoru poklesla pod 850 stupňů Celsia. To je přitom minimální hodnota daná legislativou pro zařízení, která tepelně zpracovávají odpad,“ popsal ředitel olomouckého oblastního inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Při spalování za teplot pod zmíněnou hranicí podle něj proces likvidace organických toxických látek není řádně dokončen.

„Vznikají tak vysoce toxické sloučeniny nebezpečné pro životní prostředí a zdraví lidí. Společnost se tak dopustila porušení integrovaného povolení,“ dodal Pallós.

Megawaste-Ekoterm také porušil předpisy tím, že vypouštěl odpadní vodu z areálu mimo jímky do veřejné kanalizace města, aniž by měl podepsanou smlouvu umožňující mu zbavovat se tímto způsobem splašků a dešťové vody.

Firma dostala od inspekce stejnou pokutu i před dvěma lety

Podle inspekce řádně fungující spalovna nebezpečných odpadů dodržující předpisy a podmínky povolení, zejména právě minimální spalovací teploty, nepředstavuje pro životního prostředí žádnou větší hrozbu. Při porušení se však stává reálným rizikem.

Redakce iDNES.cz oslovila firmu Megawaste-Ekoterm. Její zaměstnanec uvedl, že v pondělí vyjádření k pokutě neposkytne.

Pro společnost jde během dvou let už o druhou třistapadesátitisícovou pokutu od ČIŽP. Před dvěma lety ji dostala na základě výsledků kontrol z let 2014 a 2015.

Při první inspektoři například objevili, že nebylo včas vyměněno aktivní uhlí ve filtru zachytávajícím část emisí včetně rakovinotvorného dioxinu. Nebyla také stanoveným způsobem sledována úroveň vyhoření odpadu, chyběla kalibrace automatizovaného měřicího systému pro některé znečišťující látky a ke skladování odpadů se využíval i prostor, který k tomu nebyl určen.

„Při následné opakované kontrole v únoru 2015 jsme pak přišli ještě na další porušení zákona - přímo během ní došlo ve dvou případech k překročení půlhodinového emisního limitu pro oxid uhelnatý,“ doplnil Pallós s tím, že firma se proti pokutě odvolala, její platnost v plné výši ale následně potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Autor: