Prostějov posílal hokeji dotace na nesprávné účty, miliony má platit znovu

  4:54
Velký problém řeší nyní radnice v Prostějově. V minulosti vyplácela dotace pro hokejový klub nestandardním způsobem a především v rozporu se smlouvami schválenými zastupitelstvem. Soud teď rozhodl, že klub v úpadku má na základě nedodržených smluv stále nárok na vyplacení téměř sedmi milionů korun.
Ilustrační snímek

Prostějovský magistrát posílal hokejovým Jestřábům peníze jinak, než podle smlouvy měl. Teď hrozí, že bude muset na účet klubu miliony poslat znovu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Magistrát porušil smlouvy tím, že přidělené peníze od něj nedostával samotný klub, ale například Domovní správa, která z nich poté platila led.

Proti radnici se tento systém obrátil ve chvíli, kdy se hokejoví Jestřábi dostali do finančních problémů a skončili v úpadku. Krajský soud v Brně totiž nařídil insolvenčnímu správci, aby peníze vymáhal. Právě proto, že na účet klubu v rozporu se smlouvami nikdy nepřišly, a město je tak vlastně dodnes dluží.

„Soud insolvenčnímu správci ukládá, aby opravil soupis majetkové podstaty dlužníka, a to tak, že do něj zahrne pohledávku dlužníka z neobdržených dotací za rok 2014 až 2016 ve výši 6,83 milionu korun za městem Prostějov,“ potvrdila asistentka soudkyně Krajského soudu v Brně Barbora Baníková.

Radnice s tímto postupem nesouhlasí. Argumentuje, že žádná škoda nevznikla, protože veškeré peníze byly utraceny na hokej. I když byl postup v rozporu se smlouvami schválenými zastupitelstvem, radnice se hájí, že to dělala z opatrnosti, aby měla všechny finanční toky pod kontrolou.

„Soud vydal pokyn insolvenčnímu správci, aby zahrnul do insolvenční podstaty dlužníka LHK Jestřábi Prostějov mimo jiné i pohledávku ve výši 6,83 milionu korun za městem Prostějov. Město se proti tomuto postupu bude bránit a aktuálně připravuje příslušné právní kroky,“ prohlásila mluvčí radnice Jana Gáborová.

I podle ministerstva lze dotace vyplácet jen na účet žadatele

Vedení radnice tentokrát obhajuje i opoziční zastupitel a šéf kontrolního výboru zastupitelstva Petr Kousal.

„Konečná smlouva byla uzavřena v jiném znění než s jakým bylo seznámeno zastupitelstvo, a platby za pronájem ledové plochy a dopravu byly účtovány odchylně od veřejnoprávní smlouvy, avšak změnou způsobu proplácení městu nevznikla žádná škoda. Tento způsob plateb se používal od roku 2010 a byl odsouhlasen příslušnými odbory a právníky města,“ řekl lidovec Kousal.

Nezávislá opoziční zastupitelka Hana Naiclerová však s takovým stanoviskem kontrolního výboru nesouhlasí. Podle ní není možné vyplácet dotace, byť v dobré víře, na účty třetích osob.

V rukou má i stanovisko ministerstva financí (MF), jež potvrzuje, že dotace lze vyplatit pouze na účet žadatele a v opačném případě se jedná o porušení zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů.

„Pokud bych dění kolem hokeje shrnula, město přišlo o svůj vliv na licenci 1. ligy mužů, ačkoliv ji zaplatilo, ale nedokázalo ani podat správný žalobní návrh k soudu, který by licenci mohl zachránit,“ prohlásila.

„Co se týče nalévání dotací do neprůhledně hospodařícího a předluženého spolku, tak jediným výsledkem byly děti na dlažbě, úpadek mládežnického hokeje a současné insolvenční řízení, ve kterém městu vznikne obrovská škoda. To je na hony vzdálené péči řádného hospodáře,“ dodala Naiclerová.

Podle opozice má spoluzodpovědnost za problémy náměstkyně

Prostějovská radnice tamní hokej léta štědře podporovala. Mládežnický klub se však postupně začal topit ve finančních problémech, měl potíže s hospodařením a čelil ostré kritice rodičů, až mu hokejový svaz odebral soutěže.

Na magistrátu má dotace na sport pod palcem hnutí PéVéčko, odpovědná je náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Opozice jí vyčítá, že problémy hokeje dlouho přehlížela, a naopak do poslední chvíle prosazovala pro zadlužený spolek dotace.

Před posledními komunálními volbami právě hokejový klub hnutí PéVéčko, za které Hemerková kandidovala, otevřeně podporoval reklamou na stadionu a plakátech. Pochybení náměstkyně odmítá.

„Vyúčtování dotací jsme vždy kontrolovali, ale do vnitřního chodu Jestřábů jsme zasahovat nemohli. Vyřizujeme ročně kolem tří stovek žádostí o dotace od sportovních spolků. Hokej byl pouze jednou z nich,“ hájí se.

Argumentuje také, že město zastavilo dotace a podalo trestní oznámení hned poté, co se o exekucích na hokej dozvědělo.