Spor developera s Prostějovem o miliardový plán míří k Nejvyššímu soudu

  4:52
Investor, který se pře s Prostějovem o stavbu obchodní galerie za miliardu korun, se ani po porážce u soudu nevzdává. Proti pravomocnému verdiktu o zrušení smluv podal dovolání k Nejvyššímu soudu a vyzval radnici, ať zastaví architektonickou soutěž na novou podobu centra.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Společnost Manthellan nás vyzvala, abychom zastavili architektonickou soutěž a počkali na rozhodnutí Nejvyššího soudu. V soutěži však můžeme pokračovat dál klidně až do doby, než se cokoliv začne stavět,“ uvedl primátor Prostějova František Jura.

„Navíc trváme na tom, že smlouvy s Manthellanem jsou neplatné a existuje na to pravomocné rozhodnutí soudu. Dovolání nemá odkladný účinek,“ dodal.

Manthellan potvrdil, že dovolání už podal. „Zároveň jsme vyzvali město Prostějov, aby pozastavilo architektonickou soutěž na řešení prostoru Špalíčku včetně společenského domu. Výzvu jsme poslali městu, abychom ochránili svá práva a zabránili krokům, které mohou celou věc do budoucna komplikovat a způsobit nové škody,“ prohlásil mluvčí společnosti Juraj Aláč.

Investor bude podnikat i další kroky, které však nechce zveřejňovat. Město zároveň čelí ze strany Manthellanu předžalobní výzvě, investor požaduje jako náhradu škody 320 milionů.

„Jedná se o vyčíslení marně vynaložených nákladů a ušlý zisk z neuskutečněného projektu Galerie Prostějov. Podrobnosti k dané věci nechceme řešit přes média, proto nebudeme v aktuální fázi poskytovat podrobnější informace,“ sdělil mluvčí Manthellanu Aláč.

Desetiletou frašku v centru města má teď napravit nová soutěž

Prostějovský primátor Jura již dříve prohlásil, že na tuto výzvu město nebude nijak reagovat. Radní naopak nedávno rozhodli o vypsání urbanistické soutěže na novou podobu centra Prostějova, kulturního domu a tržnice.

„Jde nám o to, aby jižní část centra byla revitalizována v souladu s historií města a také v souladu s potřebami jeho obyvatel,“ uvedl Jura.

Urbanistická soutěž bude v souladu se soutěžním řádem České komory architektů, která již společně s vybranými porotci schválila i její podmínky. Město zároveň na svých webových stránkách vypsalo anketu, co by si lidé v centru Prostějova přáli. Na radnici dorazily stovky odpovědí a námětů a vedení města přislíbilo, že názory obyvatel vezme v úvahu.

Střed města Prostějova za kostelem Povýšení svatého Kříže již dlouhé roky pustne. Stojí zde odpudivá tržnice a chátrající kulturní dům. Před deseti lety radnice přišla s nápadem, že lokalitu oživí. Veřejnou soutěž vyhrála společnost Manthellan, která slíbila stavbu obchodní galerie za miliardu. Stavět však nezačala a radnici časem došla trpělivost.

Až do letošního ledna však nemohla nic dělat, protože byla vázaná smlouvou s investorem. Krajský soud v Brně však pravomocně rozhodl, že smlouva je neplatná, protože byla v rozporu s vyhlášeným záměrem.

Město nám zatajilo důležitý posudek, říká dřívější radní

Smlouvu s Manthellanem městské zastupitelstvo schválilo v létě 2010 jednohlasně. Dnes však někteří tehdejší zastupitelé tvrdí, že je vedení města oklamalo.

„Město si v roce 2010 objednalo posudek od nezávislého právníka, který smlouvu nedoporučil. Rada však zastupitelům tento posudek nepředložila. Kdybych to věděla, v žádném případě bych nehlasovala pro a takových nás bylo více,“ prohlásila například Danuše Pelikánová na adresu tehdejší rady.

V jejím čele stál primátor Miroslav Pišťák a seděli v ní třeba nynější náměstek ministra kultury Alois Mačák, poslední primátorka Rašková (všichni ČSSD) či současný náměstek primátora Jiří Pospíšil (tehdy ODS, dnes Pévéčko).

Po letech váhání se jako první Manthellanu postavila před dvěma roky tehdejší primátorka Rašková. Město si najalo právníky, vypovědělo smlouvy o pronájmu dotčených pozemků a strhla se lavina vzájemných žalob.

Těsně před Vánocemi dokonce Manthellan zablokoval jediné velké parkoviště v centru, zdůvodnil to archeologickým průzkumem. Rašková později na místo poslala bagry, zátarasy nechala odvézt a plochu opět uvolnila pro auta. Nakonec radnice po letech převzala nad projektem přestavby centra Prostějova i kontrolu.