Zastupitelé odmítli komunistu ve vedení vodáren, město ho přesto dosadilo

  4:54
Ačkoliv zastupitelstvo v Prostějově zamítlo nominaci komunisty a za totality místopředsedy tamního městského národního výboru Václava Šmída do dozorčí rady vodáren, zástupce města ho na valné hromadě přesto zvolil. Umožňují to podle něj stanovy.

Vedení prostějovské radnice dosadilo do dozorčí rady vodáren jako zástupce muže, jehož nominaci zastupitelé odmítli. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vedení prostějovské radnice se Šmída snažilo na post marně nominovat dvakrát. Nejprve se před více než měsícem část koalice pokusila projednat jeho nominaci do dozorčí rady vodáren mimo schválený program jednání zastupitelstva. Opozice si toho ale všimla a na podstrčený materiál upozornila.

Když tento pokus nevyšel, Šmídova nominace se už jako regulérní bod projednávala na zastupitelstvu v polovině května. A většina zastupitelů byla proti. 

Náměstek primátora Jan Krchňavý z hnutí Pévéčko však Šmída o pár dnů později na valné hromadě Vodovodů a kanalizací Prostějov do dozorčí rady stejně schválil.

„Byl jsem informován, že stanovy společnosti umožňují, aby se o tom hlasovalo. Jiné vysvětlení k tomu nemám,“ odpověděl Krchňavý na dotaz MF DNES, proč hlasoval v rozporu s usnesením zastupitelstva.

Podle opozice jde o nepřijatelný postup a aroganci moci. „Je to opovrhování zastupitelstvem města i jeho občany. Považujeme to za nelegitimní,“ prohlásil zastupitel Petr Kapounek z Pirátské strany.

„Tato situace plně demonstruje přístup současného vedení města. Opozici je soustavně bráněno v kontrole politiky a na kontrolní pozice jsou dosazování loajální lidé, kteří kryjí skutečné dění v městských společnostech. Sliby transparentní a čisté politiky od hnutí ANO a dalších členů koalice se tak definitivně rozplynuly,“ dodal.

Primátor navrhoval nominaci, Šmíd už byl dávno zvolený

Absurdnost celé situace pak dokresluje dění na posledním jednání zastupitelstva před pár dny. Primátor František Jura z hnutí ANO totiž zastupitelům Šmídovu nominaci navrhl znovu, ačkoliv volba do dozorčí rady už dávno proběhla.

„Zastupitelstvo pověřuje delegovaného zástupce, aby na řádné valné hromadě obchodní společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov navrhl volbu Václava Šmída do dozorčí rady této společnosti,“ předložil primátor kolegům k hlasování. Šmíd přitom byl do dozorčí rady zvolen už koncem května.

Opozice se kvůli tomu obrátila na ministerstvo vnitra, aby posoudilo, zda byl porušen zákon. Zastupitel Aleš Matyášek z hnutí Narovinu! uvedl, že navrhovat delegáty do orgánů společností, ve kterých má město podíl, je podle zákona oprávněné zastupitelstvo.

„Město žádného delegáta neschválilo. Zástupce města přesto hlasoval pro kandidáta, který nebyl schválený. Zástupce města k tomu neměl mandát a hlasoval svévolně,“ prohlásil Matyášek.

Je to diskriminace politického přesvědčení a věku, říká Šmíd

Vedení radnice se hájí, že podle stanov Vodovodů a kanalizací Prostějov může členy dozorčí rady navrhovat například i představenstvo.

„Jenomže zástupce města nemůže pro takového kandidáta hlasovat, protože nemá mandát zastupitelstva,“ odmítá takový výklad Matyášek.

V obchodním rejstříku už je volba Václava Šmída do dozorčí rady několik dní zaznamenaná. Zastupitel za komunisty na tomto postu působí víc než deset let. Opozici se však nelíbí, že je příliš loajální k vedení radnice a hospodaření městské firmy tak nekontroluje důsledně.

Navíc ho také kritizuje, že v minulosti zájmy města ve vodárenské společnosti hájil nedostatečně a že má na exponovanou funkci už příliš vysoký věk.

Šmíd kritiku odmítá. „ODS v podstatě řekla, že proti mně nic nemá, ale že jsem komunista. To je diskriminace přesvědčení. A jeden zastupitel řekl, že jsem už starý. A to je diskriminace podle věku,“ tvrdí osmašedesátiletý Šmíd.

Dozorčí rada Vodovodů a kanalizací Prostějov je tříčlenná a valná hromada ji volí na čtyři roky.

„Podle zákona o obecním zřízení je zastupitelstvu města vyhrazeno delegovat zástupce města do orgánů obchodních společností, v nichž má město majetkovou účast,“ napsal přitom sám primátor Jura v materiálu, který před pár dny předložil zastupitelům.