Prostějovské autobusové nádraží získá nové zastávky, tabule i terminál

  6:52
Ještě v letošním roce se cestující na autobusovém nádraží v Prostějově dočkají změn k lepšímu. Hlavní stanoviště se promění, zastávky dostanou zastřešení a milovníci kol cykloboxy.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Pokud je špatné počasí, čekání na autobus v Prostějově není žádný med. U ostrůvků městské hromadné dopravy před hlavním vlakovým nádražím chybí zastřešení úplně, přechod k příměstským autobusům je pak velmi komplikovaný. V okolí nádraží kromě toho není dostatek míst na odstavení aut a o bezpečném uložení kol ani nemluvě.

„Nepohodlný, až nepříjemný je přestup z vlaku, popřípadě z MHD na autobus. Jednoduchá rovná cesta není možná. Je nutné projít podél stání autobusů, obejít parkoviště a kolem popelnic prokličkovat na autobusovou zastávku. Na zázemí ani komfort cestujících si nikdo nevzpomněl,“ kritizuje tento stav například Jana Jaňourová ze Strany zelených v Prostějově.

Zoufalá situace je podle ní hlavně u městské dopravy, kde jsou úzké nástupní ostrůvky úplně bez přístřešků a bez laviček.

„Přístřešek je akorát před nádražní budovou. Schovat se však nemůžete, protože nechcete riskovat, že autobus odjede bez vás. Smůla je, když zastávku musíte využívat každý den,“ popisuje Jaňourová.

Lepší přístup i pro cestující s kočárky nebo vozíčkáře

Vedení prostějovské radnice už schválilo, že část autobusového nádraží zmodernizuje a čekání na spoje tak bude o trochu příjemnější.

„Předmětem veřejné zakázky jsou práce při stavbě terminálu a zastřešení dvou krajních nástupišť autobusového nádraží. Jedná se o kovovou konstrukci s pultovou střechou,“ nastínil náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

„Součástí je také vybudování přístřešku na kola, který bude navazovat na první nástupiště, umístění cykloboxů a s tím související úprava zpevněných ploch. Počítáme také s umístěním nové elektronické informační tabule,“ dodal.

Lepší přístup k autobusům budou mít i maminky s kočárky nebo lidé na invalidních vozících. Výběrové řízení nakonec vyhrála stavební firma Skanska, náklady se vyšplhají na téměř 11 milionů korun. V podmínkách zakázky je mimo jiné stanovena záruka 60 měsíců, termín dokončení je nejpozději do 30. října letošního roku.

„Zařadili jsme i kritérium, jehož cílem je co nejvíce zkrátit omezení hromadné dopravy a provozu autobusového terminálu,“ doplnil Fišer.

U vlakového nádraží zatím beze změn, u lázní nové zastávky

Pokud jde o autobusové zastávky MHD před vlakovým nádražím, město zatím žádné úpravy nechystá. O změnách nyní jedná s vlastníkem vlakového nádraží. Mluví se rovněž o vybudování parkoviště v prostoru bývalého překladiště za kolejemi a o podchodu pod nádražím. Dříve než za dva roky se však cestující žádných investic nedočkají.

„V letošním roce budeme projektovat akorát opravy místního nádraží v Prostějově,“ potvrdila mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. Na projekt je vyčleněno 38 milionů korun a správa železnic počítá se zahájením stavebních prací v příštím roce.

Lepšího komfortu se nicméně v Prostějově dočkají lidé, kteří pravidelně cestují směrem na Plumlov, Drahany nebo Protivanov. Stovky cestujících musejí v současné době na své autobusy čekat v úzké ulici na chodníku poblíž městských lázní, kde rovněž chybí nejen záchody, ale i přístřešky před deštěm.

Nové zastřešené zastávky vzniknou o sto metrů blíž centru na hlavní ulici před lázněmi, kde zastavuje také MHD. Náklady na vybudování nového terminálu půjdou do milionů korun.

„Počítáme se dvěma nástupišti. Autobusy hromadné a příměstské dopravy už nebudou zajíždět na Hliníky, protože řidiči měli při průjezdu úzkou ulicí problémy. K dispozici budou také informační panely s jízdními řády. Úpravu čeká i přilehlý park a vznikne nové napojení cyklostezky,“ sdělila primátorka Prostějova Alena Rašková.