Slavné ateliéry ve Zlíně zažívají proměnu, lákají na animaci i historii

  8:26
Vyzkoušet si animaci i další filmařské techniky a dozvědět se něco o historii zlínského filmového festivalu či laboratoří. To vše chce nabídnout proměna zdejších slavných ateliérů. Do Zlína se také má vrátit animovaná tvorba.

Skupina investorů chce zlínské filmové ateliéry výrazně oživit. | foto: vizualizace Filmové ateliéry

Od zbytku Kudlova je dosud odděluje nevzhledný plot. Zlínské filmové ateliéry se ale už brzy mají stát místem lákajícím turisty i obyvatele města. Ti by tam měli mířit za zážitky, jež jsou v rámci celé země unikátní. Místem, kde by lidé trávili volný čas a kde by se spojila zábava a poučení.

„Na člověka zvenku by tady čekal jiný, filmový svět, který by začínal už pěší zónou,“ plánuje ředitel Filmových ateliérů Zdeněk Skaunic.

„Chceme využít genia loci, jejž místo má, a otevřít ho pro veřejnost. Areál bude průchozí všemi směry.“

Oživení areálu už začalo

Příprava na celkové oživení lokality trvala osm let. „Její součástí byl odkup nemovitostí, vytvoření řady studií a zabezpečení investorů, kteří by společně akceptovali daný záměr,“ řekl Skaunic.

„Chceme docílit kompaktního a zcela výjimečného celku, který v sobě zahrnuje vzdělávání, podnikání v audiovizi, bydlení, relaxaci a sportovní vyžití. A při tom všem zohlednit unikátní historii,“ dodal.

Vzniknout má nový veřejný multifunkční prostor.

S uskutečňováním záměru za stamiliony korun se už začalo. První zrekonstruovaná budova, jež se má stát srdcem proměny, dostala jméno Filmový uzel.

„Chceme, aby se tady stále něco dělo, aby lidé měli důvod přijít,“ vysvětlil Zdeněk Talaš, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Kudlovské ateliéry a ředitel firmy Imos invest, jež za přestavbou stojí.

Tvůrčí dílny pro děti, studenty i dospělé

Návštěvníky bude ve čtyřpatrovém Filmovém uzlu čekat přes dva tisíce metrů čtverečních expoziční plochy.

„Nechceme ale muzeum s exponáty. Filmové kulisy tady budou jen pro dotvoření atmosféry,“ popsal plány Talaš.

„Pro zájemce budou připraveny tvůrčí dílny, které zaujmou celou rodinu – od nejmenších dětí přes studenty až po dospělé,“ doplnil.

Pro tento účel nechal budovu zrekonstruovat, původní dvě budovy spojil v jednu. První dvě patra by chtěl otevřít tak, aby si ji mohli prohlédnout návštěvníci letošního filmového festivalu, který se koná na přelomu května a června. Prostor by měla doplnit filmová kavárna.

Počítá rovněž s tím, že budovu využijí i studenti střední filmové školy, která v areálu působí pod hlavičkou Creative Hill College.

„Pokud by naši studenti měli zázemí pro svou tvorbu, určitě by to pro ně byla atraktivní nabídka, kterou by využili,“ nepochybuje ředitelka školy Martina Růžičková.

Do Zlína by se měla vrátit animovaná tvorba

Díky Filmovému uzlu by se tak do Zlína mohla vrátit animovaná tvorba. Ke Králíkům z klobouku, Patovi a Matovi či Krysákům by měly přibýt další pohádky.

Proměna ateliérů, které před 80 lety založila firma Baťa, počítá i s dalšími novinkami. Znovu ožít by měl původní baťovský Velký ateliér, jenž nabízí plochu zhruba 220 metrů čtverečních a v němž působili i Karel Zeman nebo Hermína Týrlová.

„Už letos během festivalu se do něj zájemci podívají a pocítí jeho atmosféru. Chceme jej otevřít veřejnosti, mohly by se v něm konat workshopy, ale i programy pro děti typu karnevalů nebo ateliérových nocí,“ uvedl projektový manažer David Skaunic za firmu Tekoo Reality, která přestavbu plánuje.

Podstatné je, že by se do areálu měli znovu vrátit filmaři. „Chceme jej zachovat jako ateliér se vším všudy. Sloužit by mohl malému natáčení, jako jsou klipy, reklamy nebo studentské filmy,“ doplnil projektový manažer.

Unikátní filmové laboratoře zachovají

Obnovy se dočká i Produkční dům, který před rokem a půl spolu s filmovým festivalem koupil zlínský podnikatel Čestmír Vančura.

„Zůstanou zachovány filmové laboratoře, které jsou technickým unikátem. Připravujeme jedinečnou sbírku mapující filmový festival, která bude obsahovat loutky, kulisy, festivalové ceny, přístrojovou techniku i osobní věci významných tvůrců z ateliérů,“ popsal Vančura.

Část by rád ukázal už při letošním ročníku festivalu.

V budově bude i nadále sídlit tým, který připravuje filmový festival, jenž je největší a nejstarší přehlídkou svého druhu na světě.

Do proměny ateliérů, která je největší za dobu jejich existence, se zapojí i další firmy, jež v areálu působí.

Společnost Kinoservis už nyní ve svých prostorách provozuje Malé kino. „Do sálu se vejde 37 lidí. Máme techniku na to, abychom mohli promítat premiéry, a do půl roku bychom rádi pořídili i 3D technologii,“ řekl jednatel Kinoservisu Tomáš Sokol.

V areálu vzniknou byty i sportoviště

Celou lokalitu by měly zatraktivnit i plánované stavby sportovišť a nových budov.

Firma Imos invest plánuje v místě dnešního hřiště malou sportovní halu a v centru areálu multifunkční objekt, v němž by byly byty k pronájmu. Využívat by je mohli hostující filmaři.

Druhý investor, Tekoo Reality, chce vystavět „bydlení s legendami“. Názvy domů Hammid a Lukas, v nichž by byly byty k prodeji, odkazují na dva významné meziválečné fotografy Alexandra Hackenschmieda a Jana Lukase, kteří v ateliérech působili. Začít stavět by se mělo letos na podzim.

Autor: