Po Drnu na Národní chce Praha zastavět i další proluky v centru

  18:10
Praha chce zacelit proluky, které jsou v zástavbě v centru metropole. Mělo by tak přibývat projektů, jako je právě dokončovaný skleněný Drn na Národní třídě. Jeho první část se otevře v listopadu.

Prázdné místo na Národní třídě bylo svědkem příjezdu sovětských tanků v roce 1968 i policejního zásahu proti demonstrantům 17. listopadu roku 1989. Léta poté proluka sloužila jako parkoviště.

Známá byla obří malbou na zdi domu, která zobrazovala tanky a buldozery na nekonečné silnici.

Teď se po šedesáti letech lukrativní parcela dočkala zástavby, která spěje k otevření. Už v listopadu bude přístupná první část osmipatrové budovy, přičemž přízemí a první patro budou veřejné. Lidé tam narazí na restauraci, obchody, kadeřnictví a galerii moderního umění. Zbylých sedm pater zaberou kanceláře.

Přes parkoviště se nesmělo, Drnem se chodit bude

Nová budova paradoxně zlepší prostupnost mezi Národní a Mikulandskou ulicí, na jejichž rohu vznikla. Zatímco přes dřívější parkoviště se nedalo procházet, nebo jen s mračícím se pohledem hlídače, nově je součástí novostavby i pasáž, která obě zmíněné ulice propojuje přes náměstíčko uvnitř domu, kde přibude socha stromu.

Fotogalerie

V budoucnu bude pasáž napojena na nový objekt Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který vznikne v budově bývalé základní školy v Mikulandské ulici. Příští rok by tam mohly být otevřeny dílny, které škole čtvrt století chybějí.

Stavba, která vznikla na letité proluce, má skleněnou fasádu, k níž se přimyká kovová konstrukce. Ta bude obrůstat travou a květinami. S ohledem na zelenou podobu se nakonec budova nejmenuje Palác Národní, jak se o ní dlouhodobě mluvilo.

„Oficiální jméno projektu je Drn. Nejde o zkratku, chtěli jsme české jméno a dřívější název Palác Národní nám přišel až příliš vznešený,“ říká Jan Kubíček, výkonný ředitel společnosti Sebre, jež je investorem projektu za 1,5 miliardy korun.

V rámci stavby investor také zrekonstruoval přilehlý Schönkirchovský palác v Mikulandské ulici, jenž byl v dezolátním stavu. Díky tomu vznikl již zmíněný průchod a byly odhaleny barokní fresky a malované stropy.

Z plánovaného hotelu sešlo

Výsledek si pochvaluje Praha 1, na jejímž území se stavba nachází a která s investorem jednala o finální podobě.

„Původně měl na nejdražší parcele v centru, jak se místu přezdívá, stát hotel. Díky změně záměru projektu se však objekt otevře veřejnosti a zmenší se objem stavby,“ uvádí starosta městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

V centru metropole nejde o jedinou proluku, která se v poslední době zastavěla či se na tom aktuálně pracuje. Před 1,5 roku otevřela Praha jeden bytový dům na křížení Samcovy a Lodecké ulice, který má šest pater na výšku a tři patra podzemních garáží. Městskou část výstavba vyšla na 188 milionů korun.

Nedaleko tohoto místa se pracuje na zastavění další proluky. Po 15 letech by se mělo znovu zacelit místo mezi dvěma domy v ulici Na Poříčí poblíž Florence. Vznikne tam dům s osmi nadzemními a dvěma podzemními podlažími, který bude sloužit jako hotel.

Podle současné výstavby je patrné, že dům na jedné straně nebude zcela navazovat na sousední stavbu, ale bude jedním svým rohem vystupovat do chodníku.

„Původní výstavba ulice nebyla rovná a úhly se musí někde srovnat. Dokulata to nejde, proto je tam přechod dvou úhlů,“ popisuje situaci Lomecký, který v řešení nevidí problém.

Místo Tuzexu je stále prázdné místo

O hotelu se uvažovalo i v proluce v Palackého ulici, kde dříve stávala prodejna Tuzex. Stále je v ulici prázdné místo, prostor zaplňují pouze dvě masivní kovové podpěry mezi domy sousedící s prolukou.

Podle informací MF DNES je výstavba na mrtvém bodě, jelikož se majiteli pozemku nedaří dohodnout se sousedem.

Střed metropole se však děr v zástavbě pouze nezbavuje. V roce 2015 byl zbourán dům v Soukenické ulici nedaleko náměstí Republiky, přestože majitel neměl platné povolení památkářů. Investor však tuto výtku dlouhodobě odmítá.

Stavební úřad Prahy 1 v dubnu letošního roku povolil výstavbu dvou podzemních podlaží, na povrchu se však nic stavět nesmí a o budoucnosti místa se jedná.

Podle Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy je třeba, aby se proluky a některá veřejná prostranství ve města zastavěly, protože jinak město plýtvá místem.

„V historickém centru je zástavba řidší než ve srovnatelných metropolích. Jen v Pražské památkové rezervaci je 107 parků. Město kvůli tomu nemá rozpočet na to, tyto plochy udržovat,“ říká ředitel institutu Ondřej Boháč.

Institut proto navrhuje diskusi nad některými místy, která by se mohla zastavět. Cílem je, aby město mělo hustší zástavbu a méně veřejných ploch, které však budou kvalitnější, než jsou nyní.

Drn vznikl na dlouholetém parkovišti na rohu Národní třídy a Mikulandské.

Drn vznikl na dlouholetém parkovišti na rohu Národní třídy a Mikulandské.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz