Koncert mobilů i animovaný film. Filharmonici se snaží zaujmout mladé

  19:20
Jak změnit soudobé vnímání klasické hudby jako něčeho nudného a nezáživného a jak k ní přilákat mladé lidi? Tuto otázku si klade řada orchestrů po celé Evropě. Aby si s ní dokázaly poradit, spojily se do seskupení nazvaného One. Česko v něm zastupuje zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.

Snímek z koncertu smartphonů. | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Zlínská filharmonie se tak ocitla ve společnosti těles z francouzského Amiens, německé Jeny, slovenské Žiliny, polských Katovic, slovinské Lublaně, bulharské Sofie a jihoanglické University for the Creative Arts.

Filharmonie vymýšlejí společné projekty, které mohou přitáhnout mladé posluchače.

„Uspořádali jsme například koncert smartphonů, kdy s naším orchestrem hráli na mobilních telefonech studenti gymnázia,“ připomněl ředitel zlínského tělesa Josef Němý (více v článku Filharmonici přizvali na pódium studenty, zahráli na své mobily).

Právě v propojení s digitálními technologiemi, které jsou teenagerům velmi blízké, vidí filharmonici jednu z možností, jak mladé oslovit.

„Publikum v evropských zemích postupně stárne, musíme najít způsob, jak ho obnovit,“ uvědomuje si ředitel Orchestre de Picardie z Amiens Pierre Brouchoud.

16. března 2018

„Připravili jsme třeba animovaný film o klasické hudbě. Mladí dnes potřebují k poslechu i vizuální stránku. Sedět hodinu na koncertě je pro ně obtížné. Potřebují příběh a obrazy, aby se do toho vžili,“ je přesvědčen Brouchoud.

Součástí projektu byly také společné koncerty zlínského orchestru s francouzským a se slovinským nebo výměnné stáže hudebníků.

„Po profesionální stránce je to pro nás hodně podnětné a přínosné,“ zhodnotil Němý.

Projekt, který vznikl v roce 2004, letos v červnu končí. Zlínská filharmonie se ho účastní od roku 2010 a ráda by v něm pokračovala. Zda se tak stane, bude jasné na konci roku.

Autor: