Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

  8:18
Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na Svitavsku, kde se po uzavření jediného obchodu v obci dokázali v zásobování postavit na vlastní nohy.

Je všední den dopoledne a u frekventované silnice na Svitavy se dveře malého obchůdku, vzdáleně připomínajícího stavební buňku, netrhnou. Dovnitř se k prodejnímu pultu sice vměstná nanejvýš pět zákazníků, skromné řešení obchodu se na sortimentu v žádném případě nepodepisuje.

Fotogalerie

Prodavačka Klára Jílková hodnotí rozjezd loni otevřené prodejny pozitivně. „Jednota sice byla větší, ale dnes nemůžu říct, že nám tady něco chybí. Lidi si rychle zvykli. Ze základních potravin máme všechno. A když něco chybí, není problém to do dvou dnů nakoupit. Hodně lidí se také zastaví na kafe, které tu vaříme, nebo na polévku. Cesťáci se zase naučili zastavovat na párek v rohlíku. Za pěkného počasí tu ještě prodáváme zmrzlinu,“ říká Jílková, která se v prodejně střídá ještě s jednou kolegyní.

Obě jsou zaměstnankyně Květné Zahrady, statku, který obchod provozuje a kde se věnují sociálně znevýhodněné mládeži. Bonusem, kvůli kterému se obchod stal oblíbený v širokém okolí, je i nabídka vlastních sýrů, mléka a sušeného ovoce z produkce farmy.

Nápad s prodejnou v obci se čtyřmi sty obyvateli se zrodil ve chvíli, kdy místní Jednota měla kvůli prodělku a problémům s chybějící prodavačkou častěji zavírací než otvírací dobu. „Nemohli jsme se s Jednotou domluvit na ceně, za kterou bychom budovu odkoupili. Říkali jsme jim, že pokud bude cena pod milion, tak se domluvíme. Barák byl čtyřicet let neudržovaný. V létě jsme zjistili, že ho prodali soukromníkovi jako sklad,“ říká starosta Květné Petr Škvařil.

O originalitě současného obchodu, kterou obdivují obce v okolí, není pochyb. Na začátku byl totiž vysloužilý dvoutunový lodní kontejner, koupený na překladišti v České Třebové. „Firma z Poličky nám ho upravila a zateplila, že dnes nikdo nepozná, že sloužil k přepravě zboží. Celkem vyšel na 400 tisíc včetně všech přípojek, sociálního zázemí a šatny,“ poukazuje na řešení starosta obce, která do dvou let chce obchod odprodat občanskému sdružení.

Obchod je inspirací i pro sousední obce

Recept na oživení venkovských prodejen se zalíbil třeba stejně velkému Javorníku pár kilometrů od Květné. Scénář zde byl podobný. Ztrátový kamenný obchod a nefungující zásobování vehnal stejně velkou obec před rozhodnutí, jak obchod udržet.

„Sice jsme tři kilometry od Svitav a hodně lidí nakupuje v obchodních centrech, na druhou stranu nám nemůžou být jedno starší lidé, kteří takovou možnost nemají. Proto jsme se začali domlouvat s Květnou Zahradou, zda by podobný obchod nemohl vzniknout v Javorníku. Mezitím jsme byli nuceni před čtrnácti dny koupit objekt Jednoty. Vzhledem k tomu, že si na sebe prodejna moc nevydělá, předpokládám, že se v zastupitelstvu dohodneme a prodejnu pronajmeme za symbolickou částku,“ nechal se inspirovat starosta Javorníku Zdeněk Bouška. Obec chce zprovoznit obchod po nejnutnějších stavebních úpravách co nejdřív.

Podle krajského radního Pavla Šotoly fungující obchod provozovaný Květnou Zahradou je dobrou ukázkou toho, jak může fungovat sociální podnik na venkově. „Podporuje základní potřeby v obci a navíc zapojuje cílovou skupinu lidí znevýhodněnou na trhu práce, která se začleňuje do společnosti,“ říká radní za sociální oblast.

Navíc podle něj může jít i o jednu z cest, jak vytáhnout ze dna upadající malé obchody na venkově, které nechce nikdo provozovat.