Prodejci pyrotechniky mají žně!

  8:00
S přicházejícím Silvestrem roste poptávka po petardách, raketách i ohňostrojích. Ty nejlevnější sety je možné sehnat za 130 korun, cena se ale může vyšplhat i do tisíců. Zábavná pyrotechnika se ale může prodávat jen v kamenných prodejnách.
Novoroční ohňostroj (ilustrační foto)

Novoroční ohňostroj (ilustrační foto) | foto: Aleš Náhlý

Nakupovat zábavnou pyrotechniku mimo kamenné prodejny je rizikové. Varuje před tím Česká obchodní inspekce. Rakety, petardy a ohňostroje, které jsou vystavené na slunci nebo na dešti, můžou selhat. Jak Rádiu Impuls řekl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich, za nepovolené skladování pyrotechniky už padlo několik pokut. „Pokud jsou teploty kolem nuly a je vlhko, tak hrozí, že by se ta pyrotechnika mohla sama vznítit, nebo nefungovat. Dost často tedy zjišťujeme nedostatky při skladování, ale nejčastějším prohřeškem bývá, že u toho zboží chybí cenovka.“ Právě v těchto dnech běží nejvíc kontrol pyrotechniky. Dosavadní letošní čísla zatím ukazují, že se prodejci od loňského roku příliš nepolepšili.

Nejlevnější sety ohňostrojů je možné sehnat za 130 korun, cena se ale může vyšplhat i do tisíců. Impulsu to řekl prodejce Lukáš Krasňan. „Největší zájem je o takzvané kompakty, které stojí okolo pětiset korun. Prodáváme ale třeba taky větší, ty už jsou za 6 tisíc.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta ze zvukového záznamu níže: