Probuzení z iluze o výši penze bývá tvrdé

  9:23
Většina Čechů, kterým se blíží důchodový věk, nemá ani přibližně tušení, jakou penzi bude po jeho dosažení pobírat. Podle průzkumů jsou jejich očekávání často iluzorní a probuzení do reality bývá tvrdé. Lidé totiž podle odborníků očekávají důchod kolem 20 tisíc korun, většinou ale dostanou jen 12 tisíc.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vystřízlivění z iluze o výši penze bývá tvrdé. Před odchodem do penze se proto vyplatí zjistit si u sociální správy nebo na důchodové kalkulačce, jak se věci mají, následně si sečíst nutné výdaje a obě položky porovnat. Znamená to hlavě začít si na penzi včas šetřit, a to hned od první výplaty. Podle odborníků ale řada lidí nemá z čeho šetřit.

Každý třetí Čech středního věku nemá ani jasnou představu, jak se na stáří finančně zajistit. Více než pětina z nich - 22 procent - se na penzi dokonce nepřipravuje vůbec. Podle průzkumu NN Penzijní společnosti dvě třetiny zástupců mladé i předdůchodové generace tvrdí, že při spoření na penzi nejvíce spoléhají na penzijní produkty a podporu státu. Průměrná úložka je v dnešní době jen něco málo přes 600 korun měsíčně a průměrný věk účastníka penzijního spoření 47,5 roku. Průměrný Čech si tak při očekávaném odchodu do důchodu v 65 letech naspoří v penzijním fondu necelých 230 tisíc korun.

Průzkum nadále ukázal, že mladí i staří Češi počítají s tím, že si důchod budou moci užívat v průměru do 80 let. Málokdo si ale včas spočítá, že pokud chce jít do důchodu v 65 letech a mít měsíčně nad rámec státního důchodu ještě dalších osm tisíc korun, pak bude na penzi potřebovat úspory ve výši téměř 1,5 milionu korun.

Češi stále dostatečně nemyslí na finanční přípravy na stáří a v rámci spoření na penzi nevyužívají ani všechny příspěvky, které jim nabízí stát nebo zaměstnavatel. Tím se výrazně liší od západoevropanů, kteří berou přípravu na stáří v aktivním věku za běžnou součást života.

Naprostou většinu si lidé naspoří sami s přispěním zaměstnavatele. Kdo ale nechce být v důchodu překvapený, měl by si dopředu udělat představu, jak dlouho očekává, že v důchodu bude a kolik peněz bude chtít měsíčně, aby si penzi užil.