V Černé Hoře odmítli drahou vodu. Nespolehlivé dodávky ale ohrozí pivovar

  7:48
Budoucnost dodávek vody už přes půl roku řeší v Černé Hoře. Odmítli patřit do svazku, který tuto službu zajišťoval. Toho, jak se bez něj obejdou, se obává starosta i pivovar.

Sládek černohorského pivovaru Vlastimil Zedek má obavy, aby s dodávkami vody nebyly potíže. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bez vody se nedá žít, ale pokud má protékat kohoutkem v domě, musí si člověk zaplatit.

Před půl rokem se v městysi Černá Hora na Blanensku lidé v referendu rozhodli, že už dosavadní služby tamější vodárenské společnosti nechtějí. 89,96 koruny za metr krychlový vody se jim zdálo příliš, protože například v nedalekých Lysicích platí jen 57 korun. (více o referendu jsme psali zde)

Černá Hora tak k 1. lednu 2016 musí vystoupit ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Jenže odkud městys bude v budoucnu stabilně odebírat vodu, se stále neví. Už nyní však černohorský starosta Ondřej Měšťan (SNK Občané Černé Hory) odhaduje, že voda po 1. lednu zlevní.

„Osobně si myslím, že cena bude o pět korun nižší. Ale problémy, které Černou Horu kvůli vystoupení ze svazku čekají, za tuto cenu rozhodně nestojí. Možná se budeme muset soudit kvůli společnému vodovodu,“ upozornil Měšťan.

Na vyhlášení referenda kývli sami zastupitelé

Na území Černé Hory se totiž nachází dva vodovodní vrty s pitnou vodou, které však jsou ve vlastnictví svazku. A jiné zdroje vody městys nemá. Černá Hora se tak nachází v patové situaci.

Na vyhlášení referenda kývli sami zastupitelé. „Byli pod velkým tlakem,“ obhajoval rozhodnutí starosta. Podle Petra Fialy, divizního ředitele Vodárenské akciové společnosti (VAS) pro Boskovicko, kterou vlastní právě svazek, přitom městys mohl požádat o snížení ceny za vodu.

„Obce platí od 50 do 105 korun za metr krychlový. Těm, co mají dražší vodu, hradíme veškeré náklady na údržbu a modernizaci vodovodního potrubí. Obce si ale o tom rozhodují samy,“ poznamenal Fiala.

Katastrofální následky může mít změna dodavatele pro místní pivovar.

„Když je porucha a neteče voda, tak VAS je schopný situaci vyřešit do pár hodin. Kdyby se do opravy pustil někdo neznalý a voda by netekla několik dnů, tak by to pro nás znamenalo velkou ztrátu. Bez vody bychom nemohli dokončit rozdělanou várku piva, kterou bychom vylili do kanálu,“ upozornil výrobní ředitel a sládek pivovaru Vlastimil Zedek.

Jiný spor kvůli vodě skončil

Budoucnost dodávek vody pro Černou Horu řeší výbor, jehož součástí jsou i členové iniciativy Naše voda, která prosadila vyhlášení referenda. Předseda výboru a zastupitel Černé Hory Miloš Bílý (ČSSD) ubezpečil, že místní budou mít vodu i po 1. lednu.

„Budeme ji brát jako teď z vrtu u Zeleného kříže. Chceme se dohodnout, aby nám ho svazek přenechal. Dokud se nedohodneme na majetkovém vyrovnání, budeme vodu nadále odebírat od svazku, i když nebudeme jeho součástí,“ vzkázal.

Téměř sedm let trvaly spory o vodovod a milionové investice do něj také v nedalekém Kunštátu a ve Zbraslavci. Když se v prosinci 2008 obce rozhodly vystoupit ze svazku vodovodů a kanalizací obcí a měst, chtěl po nich zaplatit 11 milionů korun. Peníze, které do majetku vraceného obcím investoval. Ty to odmítaly.

Kauzu proto už šestým rokem řeší i soud. Konečný verdikt měl padnout včera. Nepadl. Svazek se s vedením Kunštátu i Zbraslavce před pár dny dohodl na majetkovém vypořádání.