Cykloturisté v Hřensku snáz překonají schody u přívozu, díky kolejnici

  8:04
Jen s obtížemi se dostávají cykloturisté z přívozu, který je přes Labe vozí ze Schöny do Hřenska. Hlavně starší lidé s těžšími elektrokoly mají problém zdolat dvacet schodů od mola k silnici. Od příští sezony se to ale změní, na schodech přibude kolejnice, jež umožní kolo vytlačit.

Přívoz přes řeku Labe se strmým schodištěm v Hřensku. | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

„Jsem průvodkyně, která provází právě zejména starší lidi na kolech. Do Schöny jedeme po cyklostezce, tam nasedneme na přívoz do Hřenska a odtud pokračujeme dál. Ten výstup je ale doslova katastrofa,“ říká průvodkyně Edita Macková.

„Kola do schodů musejí vynášet až tři lidi. A neumím si představit, že by přívozem jel jen jeden člověk s kočárkem, ten by se sám nahoru nedostal,“ dodává.

Na vozíčkáře se při budování schodiště pamatovalo. Je u něj plošina, kterou si mohou odemknout a použít. „Běžný člověk to ale nemůže udělat, nemá speciální klíč k otevření plošiny,“ podotýká Macková.

Na hřenskou radnici se proto obrátila s prosbou, aby schodiště vybavila kolejnicí, po níž by se kola dala k silnici místo vynášení snadno vytlačit.

Hřenského starostu Zdeňka Pánka její prosba zaujala a rozhodl se jí vyhovět. „Je to výborný nápad a už jsme se na radnici dohodli, že přes zimu necháme kolejnici vyrobit a na schodiště namontovat. Sloužit bude od nové sezony,“ slíbil Pánek.