Odborníci znovu zkoumají hradební příkop, kde vznikne přístavba knihovny

  17:24
Do hradebního příkopu v sousedství chebské knihovny se opět vrátili odborníci, aby ho podrobně prozkoumali. Souvisí to, stejně jako loňský archeologický průzkum, s plánovanou přístavbou knihovny.

Interiér dětského oddělení v podkroví stávajícího objektu - vizualizace plánované podoby futuristické přístavby chebské knihovny. | foto: vizualizace: ateliér A69 - architekti

Specialisté zkoumají nejen složení podkladových vrstev později zasypaného příkopu před městskými hradbami, ale i hydrogeologické poměry v lokalitě.

„V letošním rozpočtu máme na přípravné práce pro stavbu nové knihovny milion korun,“ uvedl chebský místostarosta Pavel Hojda. Město počítá s tím, že letos vznikne projektová dokumentace.

Radnice už má k dispozici podrobnou architektonickou studii nové budovy pro knihovnu. Počítá přitom nejen s vybudováním unikátní přístavby, která by se ve velké části měla skrýt pod zem, ale i s rekonstrukcí stávajícího objektu. Oprava čeká například podkroví, kde by mělo vyrůst nové dětské oddělení. V plánu je také výtah, aby budova z roku 1911 získala bezbariérový přístup.

Knihovně chybí především velký sál pro volný výběr knih. „Většina našich knih je skrytá v depozitáři, a to je velká škoda,“ postěžovala si ředitelka knihovny Martina Kuželová.

„Představte si, že jste v obchodě, na pultu leží jen jeden druh salámu a cedulka, že další uzeniny jsou na skladě. To výběr podstatně komplikuje,“ přirovnává půjčování knížek k nákupu a doplňuje, že trendem je dnes celý proces co nejvíc zjednodušit. Umožnit návštěvníkům, aby knihu vzali do ruky, prolistovali, začetli se. A teprve pak se rozhodli, zda si ji půjčí domů.

„Moderní knihovna vyžaduje prostor, a ten v Chebu citelně chybí. Navíc dětské oddělení a studovna sídlí z kapacitních důvodů v jiné budově,“ doplnila Kuželová. Přístavba by to měla změnit.

Knihovna by se po rozšíření měla stát kulturním centrem pro celou rodinu. „Studie už je projednána s památkáři, což je velmi podstatné. Bude potřeba začít také s hledáním vhodného dotačního titulu. Odhad nákladů je přes sto milionů korun. Je jasné, že bez dotace to nepůjde,“ dodal místostarosta Zdeněk Hrkal.

Chebská knihovna patří k nejstarším a nejkrásnějším knihovnám v regionu. Honosná secesní budova na rohu ulic Obrněné brigády a Hradební byla v roce 2010 vyhlášena kulturní památkou.

„Je významným příkladem chebské secesní architektury. S neobarokními liniemi štítů, rokokově tvarovanými detaily dekorace a velkým figurálním reliéfem umístěným v hlavním průčelí je výjimečná,“ uvedla Slávka Snížková z oddělení územního plánování a památkové péče chebské radnice.

Knihovna v minulosti nesla název Kreuzingerova, protože byla postavena z peněz, které k tomu účelu věnoval významný chebský měšťan, podnikatel a vzdělanec Dominik Kreuzinger.