Ochránci jsou v šoku, kdosi skácel strom s hnízdem a zabil tak malé orly

  14:12
Neznámý pachatel zavinil smrt dvou chráněných orlů mořských poblíž Kostelní Myslové na Jihlavsku. Jednoduše pokácel strom, na němž měli dravci hnízdo. Mláďata, která ještě nebyla schopna letu, pád nepřežila. Případem se zabývá policie. Podle ochránců přírody útoků na orly přibývá.

Jeden mrtvý orel mořský byl letos nalezen i na Třebíčsku. Analýza prokázala, že byl otráven karbofuranem. | foto: Klára Hlubocká

Mrtvá mláďata při víkendovém pravidelném monitorování hnízdišť a kroužkování ptáků objevili pracovníci havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

„Vše nasvědčuje tomu, že šlo o naprosto účelové pokácení stromu s hnízdem orlů,“ domnívá se vedoucí pracoviště AOPK Václav Hlaváč.

Podle něho byl totiž v celém porostu pokácený jen tento jeden strom. „Nebyla to plošná těžba. Podle nás v tom byl zjevný úmysl,“ konstatoval. Agentura tak okamžitě podala na policii trestní oznámení.

Že se případem od soboty policisté zabývají, potvrdila jejich mluvčí Jana Kroutilová. „Provedli jsme na místě ohledání a šetření. Případ prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ řekla s tím, že za takový čin lze uložit až tři roky vězení.

Pro ochránce přírody je případ od Kostelní Myslové šokující. Stále častěji se setkávají s tím, že orly někdo otráví. „Ale že by někdo cíleně pokácel strom i s jejich hnízdem, to jsme ještě nezažili,“ podotkl Hlaváč.

Podle něho je to letos na Vysočině už čtvrtý případ, kdy někdo chráněné a kriticky ohrožené orly mořské zabil. Ve všech předchozích případech pachatelé vždy použili karbofuran. To je nervový jed, jehož držení a používání je už od roku 2008 zakázáno.

Pokud bude likvidace orlů pokračovat, z Vysočiny mohou zmizet

„Orli se živí nejčastěji mršinami. Kvůli svému výjimečnému zraku bývají obvykle prvními zvířaty, která otrávené návnady spatří,“ vysvětluje Václav Hlaváč. Po pozření otrávené návnady dravec umírá dlouho a bolestivě v křečích.

„Od začátku ledna do konce dubna se bilance mrtvých orlů mořských v celé České republice vyšplhala na dvanáct. U devíti z nich už analýza prokázala otravu karbofuranem,“ upozornila Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické, která v terénu pátrá se psy po otrávených nástrahách a jejich obětech.

Orel mořský

Dle posledního sčítání by na území Vysočiny mělo trvale žít celkem třináct párů těchto dravců. „V posledních letech se podařilo jejich počet ustálit. Jestliže ale jejich likvidace bude podobným tempem pokračovat dál, hrozí, že z Vysočiny zcela vymizí,“ varuje vedoucí brodského střediska AOPK.

Orli mořští v posledních letech a měsících trpí i vinou kůrovcové kalamity. Plošné kácení napadených stromů jednak ničí jejich přirozené prostředí. A za druhé je na hnízdech ruší hluk lesních strojů.

„Stačí, když samici sedící na vejcích něco vyplaší a na hodinu se z hnízda vzdálí. Vejce mezi tím vychladnou a už se nevylíhnou,“ tvrdí Václav Hlaváč. Ochránci přírody proto lesníky o monitorovaných hnízdištích s předstihem informují.