Wi-fi v ulicích je spíše výjimkou, města zlepšení neplánují

  8:42
Ještě před dvěma třemi lety se zdálo, že zanedlouho by mohly být nejrušnější ulice většiny měst v kraji pokryty bezplatným připojením k internetu přes wi-fi. Vývoj šel ale trochu jiným směrem.
Jablonecká radnice plánuje, že na třech náměstích spustí volnou wi-fi síť.

Ilustrační foto | foto: Jan Pešek, MF DNES

Wi-fi je dnes skoro v každé kavárně, restauraci, v obchodních centrech, na nádražích a dokonce i v nemocnicích či ordinacích. Takový komfort, že internet bude mít každý zdarma k dispozici i v ulicích měst, už nepřijde. Většina radnic totiž nevidí důvod, proč rozšiřovat bezplatnou síť z peněz daňových poplatníků.

Ústí nad Orlicí před pár lety nabídlo lidem wi-fi připojení na Mírovém náměstí a v klidové zóně Kociánka. Každý den zde surfuje kolem šedesáti lidí, městskou pokladnu to stojí jen pět set korun měsíčně. V létě je přístupový bod k dispozici i v aquaparku. Ale tím město skončilo.

„Se současným trendem v rozvoji mobilních technologií a především rozšíření vysokorychlostního internetu poskytovaného mobilními operátory neuvažujeme o dalším rozšíření přístupových bodů,“ uvedl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Na poměry desetitisícového města nabízí Litomyšl mimořádný nadstandard, pokud jde o veřejnou wi-fi síť. Bezplatné připojení je k dispozici v Klášterních zahradách i na prvním a druhém nádvoří litomyšlského zámku, na autobusovém nádraží a také na koupališti.

A od června je internet zdarma díky městu i na Toulovcově náměstí, kde se odehrávají oblíbené Toulovcovy pátky.

„Rychlost je dvanáct Mbps pro stahování a tři Mbps pro odesílání dat, takže by lidem nic nemělo bránit při hledání informací, čtení zpráv nebo sledování videí a užívání sociálních sítí,“ míní mluvčí litomyšlské radnice Michele Vojáček.

Krajské město naopak s rozšiřováním zón bezplatného internetu nespěchá. „V tuto chvíli z iniciativy magistrátu města Pardubic se nelze nikde po městě připojit k veřejné wi-fi síti zdarma. Veřejná wi-fi síť již byla několikrát diskutována, nicméně byl záměr odložen a v současné době se vyčkává, zda nebude na financování vypsána výzva z evropských zdrojů,“ uvedla Iveta Koubková z tiskového úseku pardubického magistrátu.

Bezplatné připojení zavedl pardubický dopravní podnik

Na druhou stranu si lidé s chytrými mobily v Pardubicích polepšili díky dopravnímu podniku. Ten od letošního března vybavil deset autobusů a pět trolejbusů novými jednotkami BUS TV live, které umožňují i bezplatné připojení na internet.

Trolejbusy pokrývají především centrum města, autobusy jezdí i do příměstských částí. Celkem lze surfovat ve dvaceti vozech MHD. Dopravní podnik navíc pokrývá bezplatným signálem i zastávky na Masarykově náměstí v centru města.

V Chrudimi je občas možné vidět posedávat lidi na lavičkách u morového sloupu na Resselově náměstí, kde je bezplatná síť. Ale to je jediné místo, kde připojení zabezpečuje město. „Do budoucna bychom rádi připravili připojení také v budově úřadu na Pardubické ulici,“ uvedl Aleš Prokopec z tiskového odboru chrudimské radnice.

Svitavy o této možnosti zatím jen uvažují. „Město nabízí využití osobních počítačů se základním softwarem pro kancelářské práce s připojením na internet prostřednictvím svých organizací, kterými jsou městská knihovna, centrum Fabrika, informační centrum a podobně. Možnosti volné veřejné wi-fi sítě aktuálně prověřujeme s ohledem na technické nároky a požadavky veřejnosti,“ uvedl vedoucí městského informačního centra Petr Šmerda.