Případ budějovického exprimátora Juraje Thomy projedná opět vrchní soud

  15:06
Vrchní soud v Praze v pátek znovu projedná případ, ve kterém figuruje bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Za letitou kauzou může udělat definitivní tečku.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zdálo se, že případ prodloužení smlouvy na dodávku počítačového hardwaru a služeb se společností BitServis skončil už v prosinci roku 2016. Tehdy ten samý soud zprostil Thomu obžaloby. Jenže příběh má další pokračování po zásahu Nejvyššího soudu v Brně. Ten zrušil zprošťující verdikt, a případ se tak opět vrátil do hlavního města, kde pokračuje 16. března.

„Mohu pouze zopakovat, že naprosto vylučuji, že bych spáchal jakýkoli trestný čin,“ reagoval letos v lednu Juraj Thoma. Předloňské rozhodnutí sice bylo pravomocné, ale dovolání bylo možné a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ho využil už loni na přelomu zimy a jara.

Thomu předtím krajský soud nepravomocně shledal vinným, poslal ho na pět let do vězení a mimo jiné uložil pokutu 12,5 milionu korun. Exprimátor pak v Praze dorazil k soudu s novým obhájcem Tomášem Gřivnou, který představil tři zásadní body obhajoby. Podle něj celé budějovické zastupitelstvo schválilo na konci roku 2009 rozpočet, z něhož bylo patrné, že se bude ve smlouvě se společností BitServis pokračovat.

Případ BitServis

  •  Primátor Thoma byl v září 2012 obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se podle policie dopustil v červnu 2010, když podepsal se společností BitServis dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení, aniž ho schválila městská rada. V prosinci 2012 bylo Thomovo stíhání zastaveno. Policie se však k vyšetřování vrátila a v březnu 2014 podal státní zástupce na Thomu obžalobu.
  •  V lednu 2016 soud Thomu poslal na pět let do vězení a navíc mu ukládal pětiletý zákaz činnosti ve výkonných orgánech obcí i povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Thoma se odvolal.
  • Pražský vrchní soud v prosinci 2016 trest vězení pro Thomu pravomocně zrušil, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale loni v únoru podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Nejvyšší soud zprošťující verdikt zrušil a případem se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze.

Zadruhé podle něj Thoma postupoval s péčí řádného hospodáře a pečlivě, protože pod dodatkem byly podpisy zaměstnanců magistrátů s tím, že ho primátor může podepsat.

„Sám Juraj Thoma nemůže být odborník na všechno, musí se spolehnout na úředníky,“ řekl tehdy Gřivna.

Třetím zásadním bodem obhajoby bylo rozporování posudku, na základě kterého byla vyčíslena škoda 12,5 milionu korun.

Tehdejší primátor Thoma podepsal v červnu 2010 dodatek smlouvy se společností BitServis, která pro magistrát zajišťuje dodávku IT technologií a služeb. Výše zakázky činila přes 37 milionů korun. Podle obžaloby měl Thoma věc řádně projednat v radě města, která se následně měla rozhodnout pro vypsání výběrového řízení. To se nestalo. Primátor smlouvu rovnou podepsal, a zadělal si tím na pozdější soudní tahanice.

Vrchní soud uvedl, že skutek se sice stal, ale vzhledem k absenci úmyslu není trestným činem. „Takový závěr je však nesprávný a neodpovídá skutkovým zjištěním,“ stálo v dovolání podepsaném nejvyšším státním zástupcem Zemanem.

Autor: