V knize s deseti příběhy z oddělení zázraků umírá naděje poslední

  14:40
Už deset let vrací lidi zpět do života primářka následné intenzivní péče v Nemocnici Ostrov Ivana Jarošová se svým zdravotnickým týmem. K velkému jubileu se rozhodla vybrat deset případů pacientů, kteří v posledních měsících opustili její oddělení, ačkoliv jejich prognóza byla původně velice nepříznivá.

Kniha Ivany Jarošové Nebojte se přežít. | foto: Petr Toman, MF DNES

Jejich příběhy vypráví primářka v knize nazvané Nebojte se přežít.

„Deset let je dlouhá doba, během které jsme mockrát ve svém boji s přírodou prohráli, ale také jsme byli svědky několika zázraků. Naše oddělení a tato kniha, která vznikla v jeho zdech, jsou důkazem, že naděje umírá poslední,“ uvedla autorka.

Jedním z oněch vybraných příběhů je i ten, který vypráví o 59letém Pavlovi. Málem mu vzala život jeho velká vášeň – ženy. V náruči jedné neznáme povzbudil svůj apetit tabletkou Viagry, přetížené srdce ale tlak nevydrželo. A z hezkých chvil se stal boj o život. Do Ostrova Pavel dorazil tři týdny po události v umělém spánku a napojen na dýchací přístroj. A prognózy nebyly vůbec dobré.

„Když jsme ho začali vyvádět z umělého spánku, byl divoký, s těžkými projevy poškození mozku. Museli jsme ho ze začátku i kurtovat, aby si neublížil,“ vzpomněla Jarošová.

Po několika měsících se ale povedl zázrak, dlouhá a intenzivní práce zdravotníků z Ostrova přinesla ovoce. Pavel se stal plně soběstačným a zvládl vše, co před hospitalizací. „Když se s námi loučil, zeptal se nás, zda si bude moci opět vzít Viagru,“ zmiňuje primářka v knize veselou tečku tohoto případu.

Oddělení, kde vrací nemocné zpět do života

Během deseti let se v Ostrově povedlo vybudovat největší centrum svého druhu v rámci celé republiky. Za tu dobu prošly oddělením téměř dva tisíce pacientů, kteří potřebovali pomoct postavit se zpět na vlastní nohy.

„Medicína není všemocná. Vyřízneme, zašijeme, vyměníme, nasadíme hromady tablet, a přesto se mnohdy pacientovi neulevuje. Úsměv a lidský přístup dokáže někdy člověka, nad kterým by ostatní lámali hůl, přivést ke zlepšení,“ mluví z praxe Jarošová.

Kniha i přes některé těžké zásahy osudu nemá za cíl být smutným čtením, právě naopak. „Má přinést naději a povzbuzení a ukázat, že i relativně neřešitelné zdravotní situace nakonec mohou skončit návratem do plnohodnotného života,“ okomentoval knihu zdravotní ředitel Nemos Group Jiří Štefan, pod kterou ostrovská nemocnice spadá.

Odchodem pacientů z oddělení do domácí péče ale příběhy jednotlivých lidí nekončí. „Neexistuje přístup po nás potopa,“ uvedla primářka. Zdravotní tým nepoučí jen své odcházející pacienty, ale celé rodiny o tom, jak dál.

Zdravotníkům z ostrovského „oddělení zázraků“ nikdy nekončí směna. Jsou neustále na telefonu, kdy může přijít jakýkoliv dotaz či žádost o pomoc. Výjimkou nebyl ani hovor od maminky, která se ptala, zda může posadit svého nyní již zdravého chlapce na kolotoč na Matějské pouti.

Stovky děkovných dopisů a nalepených fotografií bývalých pacientů na oddělení každý den všem připomínají, že tato práce má smysl. „Kniha prozatím vznikla jako neprodejná, ale o další distribuci včetně možnosti zakoupení budeme jednat a včas informovat,“ dodal k distribuci předseda právní rady Nadačního fondu Restart Joža Lokajíček.

Autor: