Za přihlašování kradených aut dostal bývalý úředník podmínku

  14:26
Krajský soud v Plzni potrestal podmínkou, peněžitým trestem a zákazem výkonu funkce veřejné moci šestapadesátiletého Zdeňka Tovara. Ten je obžalovaný, že jako úředník odboru dopravy v Kraslicích na Sokolovsku přihlašoval kradená auta a některým zfalšoval rok výroby. Způsobil škodu přes 9 milionů korun.

Zdeněk Tovara jako úředník odboru dopravy z Kraslic podle obžaloby přihlašoval kradená auta a některým falšoval rok výroby. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soudce Přemysl Špicar uznal Zdeňka Tovara vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby a z legalizace výnosu z trestné činnosti. Za to mu hrozilo pět roků až dvanáct let vězení.

„Odsuzuje se k podmíněnému trestu dvou let se zkušební dobou na tři roky,“ uvedl soudce.

Dále musí obžalovaný uhradit peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun a má pětiletý zákaz vykonávat funkci veřejné moci. Pokud finanční trest neuhradí, půjde na tři měsíce do vězení.

Verdikt není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

„Obžalovaný dosud vedl řádný život a svojí výpovědí částečně pomohl k objasnění případu,“ vyjmenoval polehčující okolnosti soudce Špicar. Naopak přitěžující bylo to, že obžalovaný trestné činy páchal po delší dobu.

Podle spisu bývalý technik odboru dopravy a silničního hospodářství na úřadu v Kraslicích od roku 2008 do roku 2011 přihlásil na české značky auta ukradená ve Španělsku, Rakousku a v České republice.

Dohromady to bylo třicet osobních vozidel značek Seat, Audi, BMW, různé tahače a návěsy. Některým z nich také obžalovaný zfalšoval rok výroby. Většinou o jeden rok, nejvíce o šest let. Způsobil tak škodu přes devět milionů korun.

Obžalovaný přihlašoval kradená auta na počkání

Většinu dokumentů k přihlašování takových automobilů nosil obžalovanému jeho známý. Ten byl členem party, která kradla auta v evropských zemích. Za výdělečné překupnictví si odseděl 42 měsíců.

Obžalovaný přihlášky pro svého známého vyřizoval na počkání. „Měl jsem hodně práce, nestíhal jsem. Zvyšoval jsem si vzdělání,“ vysvětloval u soudu Zdeněk Tovara, proč neplnil svoji pracovní povinnost, když mu počítač hlásil, že vozidla nemají jasný původ nebo že možná mají chybný rok výroby.

„Nevyžadoval plné moci, které ze zákona měl chtít, aby mohl vozidla do registru přihlásit. Jednoznačně věděl, jak má problémové případy řešit. Pokud měl pochybnosti, měl se obrátit na akreditovaného zástupce výrobce vozidla. Ale to neudělal,“ uvedl Špicar.

Na některých technických průkazech bylo okem viditelné, že jsou padělané nebo upravované.

„Číslice byly podle znaleckého zkoumání vyškrábané a dopsané, jinde byly k vymazání původních údajů použity chemické látky, a do technického průkazu byla dopsána nová data,“ uvedla státní zástupkyně. Ta pro úředníka požadovala trest ve výši jednoho roku podmíněně.

Obžalovaný tvrdí, že si ničeho nevšiml. Po prvním výslechu na policii byl u očního lékaře, který mu předepsal brýle. Zdeněk Tovara je přesvědčený, že vše dělal tak, jak měl.

Autoři: ,