Pronájem restaurace? Zvítězila nejvyšší nabídka, tvrdí starosta Přeštic

  16:38
Někteří občané a zastupitelé Přeštic na Plzeňsku kritizují vedení radnice, že pronajalo městskou restauraci za nevýhodných podmínek. Dům, ve kterém se nachází, totiž prošel nákladnou rekonstrukcí a návratnost investice je podle kritiků při malém nájmu téměř sto let.

Otevření nového pivovaru U Přeška v Přešticích (29. 8. 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V diskuzním fóru města se objevila i námitka, že výběrové řízení se konalo v utajení, proto se nemohlo přihlásit dost zájemců. Radnice se hájí tím, že kdyby se výběr uskutečnil v utajení, nenavštívilo by radnici kvůli zájmu o pronájem tolik lidí.

„Každý, kdo má v Přešticích provozovnu, se mohl přihlásit. Tři měsíce byl vyvěšený záměr města na pronájem a provozování nemovitosti,“ uvedl starosta Přeštic Karel Naxera. „Měl jsem tu velké množství zájemců, kteří se přišli informovat,“ dodal.

Na otázku, proč tedy nakonec dorazilo jen pár nabídek, odpověděl, že je to velké sousto, protože provozní náklady jsou obrovské.

Uvedl, že soutěž měla dvě kritéria, rozhodovala výše měsíčního nájemného a výše zálohy na nájemné. Podle starosty dorazily tři nabídky. Jedna ale přišla po termínu, proto nebyla otevřena. Neúspěšný uchazeč nabídl nájemné 300 tisíc korun za rok, vítěz 372 tisíc. Jako zálohu neúspěšný uchazeč nabízel 300 tisíc korun oproti více než desetinásobné nabídce vítězné společnosti PCP Brewery.

Soňa Benešová na diskuzním fóru města vypočítává, že zrekonstruovaný dům má zastavěnou plochu tisíc metrů čtverečních a cena je po rekonstrukci minimálně 35 milionů korun. „Při přijatelné návratnosti investice 20 let by město z pronájmu mělo získat 146 tisíc korun měsíčně,“ uvádí.

Benešová se podivuje nad tím, že PCB Brewery má platit tak málo. „Jen šestinu částky, kterou musí zastupitelstvo z domu vytřískat, aby hospodařilo jako běžný smrtelník. Při tomto příjmu je návratnost investice 97 let,“ uvedla Benešová.

Jedinou cestou, jak nemovitost pronajmout, je výběrové řízení

Naxera podotkl, že jedinou cestou, jak nemovitost pronajmout, je výběrové řízení. „Nad rámec smlouvy vyplývající z výběrového řízení, jsme se s vítězem dohodli i na platbách navíc za ochranné známky na pivo, které město vlastní. To bude koruna plus DPH z každého vyrobeného litru. Plánovaný výstav je 1300 a 1400 hektolitrů za rok, což odpovídá částce 130 až 140 tisíc. Výsledná cena se blíží tabulkovým hodnotám pro jiné nebytové prostory v Přešticích,“ uvedl starosta.

Námitku, že bývalá nájemkyně Pekla, jak se restaurace jmenovala před rekonstrukcí, platila 50 tisíc korun měsíčně, a tedy víc než nájemce moderních prostor po rekonstrukci, Naxera odmítl.

„Paní Peklová platila 300 tisíc korun ročně, mohla pokračovat dál, ale ona na konci roku 2013 podala výpověď z pronájmu,“ uvedl starosta.

Restauraci nižší kategorie vystřídal minipivovar U Přeška

V roce 2014 začala podle něj úprava městské nemovitosti. Všechny nenosné prvky zmizely, město nechalo otlouct omítky.

„V této fázi jsme to převzali my, nové vedení radnice, a dohodli jsme se na konceptu minipivovaru namísto koncepce navržené našimi předchůdci, kteří chtěli mít na náměstí restauraci nižší kategorie. To se nám na takto atraktivním místě nezdálo vhodné. Pivovarem jsme chtěli atraktivitu lokality ještě zvýšit a připravit se na doby, kdy bude postavený obchvat. Pak lidé jedoucí z Plzně na Klatovy, když nebudou mít důvod v Přešticích zastavit, město objedou, což by byla pro restauraci škoda,“ vysvětlil Naxera (více o pivovaru v článku V Přešticích se po více než sto letech opět vaří pivo). 

Spolumajitel PCP Brewery Kamil Černý, který už má za sebou dva měsíce provozu, uvedl, že v kontextu toho, jak vysoké má restaurace U Přeška provozní náklady, není rozhodující, jestli bude nájem 30 nebo 40 tisíc korun měsíčně.

Provozní náklady jsou odhadem kolem 120 tisíc měsíčně

„Protože náklady jen za energie máme 45 tisíc korun za měsíc, k tomu se musí připočítat poplatky za vodu a topení, jejichž výši ještě neznáme. Odhadem jsou celkové náklady na provoz kolem 120 tisíc korun měsíčně, k tomu se musí připočítat 350 tisíc korun na mzdy a odvody zaměstnanců, kterých tu pracuje dvanáct. Další dva kvůli nouzi na pracovním trhu nemůžeme sehnat,“ popsal Černý.

Dodal, že technologie, kterou financovalo město, se musela doplnit o další zařízení a věci za zhruba 1,5 milionu korun. „Dostali jsme totiž restauraci bez výčepu, chlazení, výčepních rozvodů, židlí, nádobí či sklenic,“ dodal Černý.

Návštěvnost je podle něj zatím taková, aby se provoz restaurace udržel. „Koncepci jsme postavili na dobrém pivu, za kterým už jezdí lidé i z okolí,“ dodal Černý.