Panelák město opraví, lidé z bytů v centru Opavy se nemusejí stěhovat

  12:08
Lidé, kteří žijí v městských bytech na severní straně Horního náměstí v Opavě, se nemusejí stěhovat jinam. Panelový dům s několika vchody čeká oprava, od chystané přestavby město upouští.

Panelák na Horním náměstí v Opavě. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

„Na domě na Horním náměstí vyměníme okna, opravíme střechu a fasádu. Chceme úpravy stihnout během příštího roku,“ sdělil primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Na revitalizaci město v návrhu rozpočtu vyhradilo 17 milionů korun. Pokusí se najít i dotaci, opravu domu však plánuje v každém případě. Investici ještě musí schválit zastupitelé.

K pronájmu budou díky tomu v Opavě přes dvě desítky bytů. Předchozí vedení města totiž počítalo s přestavbou co nejdříve a začalo stěhovat nájemníky z Horního náměstí jinam. V objektu s padesáti byty je prázdná zhruba pětina. Na uvolněné městské byty jinde v Opavě pak platil stop stav a držely se volné kvůli plánovaným přesunům lidí z Horního náměstí. To už teď není potřeba.

„Byty, které se držely volné, budeme znovu nabízet k pronájmu. Ale musíme ověřit jejich stav, některé už jsou nezpůsobilé, potřebují nové vybavení a technické úpravy,“ doplnil primátor.

Nájemníci z Horního náměstí proti stěhování dlouhodobě protestovali. Opravu domu vítají.

„Jsme šťastní, celý rok to byl jen boj. Jsme rádi, že můžeme zůstat v bytech, kde žijeme roky a které si řada lidí i na své náklady zvelebila,“ řekla zástupkyně nájemců Jana Vavrečková.