Přerov mohl dostat za panelák miliony, kvůli obavám z ubytovny jej zbourá

  12:08
Debaty o budoucnosti padesát let starého přerovského paneláku, který se do paměti místních vryl jako Chemik, v pondělí rázně rozetnuli tamní zastupitelé. Po dlouhé diskusi rozhodli o jeho zbourání. Zájemce za něj přitom nabízel 17,5 milionu, podle radních ale hrozilo, že by se z něj stala další sociální ubytovna.

Osmipatrový panelový dům známý v Přerově jako Chemik čeká demolice. | foto: Magistrát města Přerov

„Bourání je krajní a nehospodárné řešení, ale je to investice do budoucnosti Přerova a kvality života v něm,“ řekl zastupitel Petr Hermély (Nezávislí), který hlasoval pro demolici. Prodej odmítl jako příliš velké riziko.

„Nevíme, jak se změní legislativa. Město by tak ztratilo páky na dění v ubytovně,“ upozornil s tím, že v případě převodu Chemiku na nového majitele by postrádal smysl nákup podobné ubytovny, známé jako Strojař.

Budovu původně určenou pro zaměstnance Přerovských strojíren město loni totiž koupilo za víc než 42 milionů korun právě z toho důvodu, aby v ní nevznikla další sociální ubytovna. Těch má Přerov už na dvě desítky.

Proti bourání Chemiku byl například Michal Zácha z ODS. „Ještě na začátku svého volebního období prosazovala současná koalice, aby v Chemiku vznikla městská noclehárna s prostupným bydlením. Než hlasovat o radikálním řešení, měli bychom zopakovat výběrové řízení. Nevyužili jsme všechny možnosti,“ argumentoval.

Zácha zastupitelům připomněl, že Chemik je možné směnit za sportovní halu v Předmostí. Tuto variantu ale mnozí odmítli jako neekonomickou. Podle některých zastupitelů je hala v ještě horším stavu než Chemik.

Firma ochotná budovu koupit byla podle radních podezřelá

Budova Chemiku stojí nedaleko nádraží a asi deset minut chůze od centra města. Postavena byla v roce 1968 jako ubytovací zařízení pro zaměstnance Přerovských chemických závodů. Město ji vlastní od roku 2000. Od roku 2012 má Chemik pronajatý společnost První KPU, která tam provozuje ubytovnu. Část domu slouží jako zařízení pro ubytování zaměstnanců firem nebo sportovních oddílů, část obývají sociálně slabí lidé.

O osudu Chemiku rozhodovala radnice už několikrát, naposledy v roce 2015. Původně chtěla budovu rekonstruovat sama, odborný posudek ale ukázal, že náklady by přesáhly 33 milionů. To radní odmítli z městské kasy dát. Proto odhlasovali, že objekt zkusí prodat.

„Přihlásila se pouze jedna firma. Ta sice nabídla 17,5 milionu, což je o tři miliony víc, než město požadovalo, ale ukázalo se, že za sebou nemá žádné úspěšné projekty a nelze dohledat její pozitivní historii,“ popsal zastupitelům náměstek primátora Pavel Košutek z ANO.

Již dříve radnice zveřejnila, že zájemce o koupi je napojený na dalších 41 firem, které vznikly v průběhu letošního roku.

„Jevilo se nám, že společnost je účelově založená – a to s vysokou pravděpodobností pro byznys s chudobou. Hrozilo tu reálné riziko vzniku ubytovny pro sociálně slabé. Nechceme tento druh podnikání podporovat,“ vysvětlil Košutek, proč se městská rada přiklonila k demolici.

Rozhodnutí o demolici odměnili lidé ze sousedství potleskem

Na zastupitelstvu dostali prostor i obyvatelé ze sousedství Chemiku. Všichni byli pro jeho bourání, rozhodnutí dokonce odměnili potleskem.

„Prodejem město nebude moct ovlivňovat chod ubytovny. Těch už máme v Přerově dost. Udělejte radikální řez,“ nabádala například Jana Velišová.

Na každém podlaží osmipatrového Chemiku jsou čtyři jednopokojové a čtyři dvoupokojové byty pro celkem asi 200 lidí. Demolice přijde na zhruba 7 až 11 milionů. Stejně jako v případě bývalého romského ghetta ve Škodově ulici by podle radních mohla městu pomoci státní dotace.

V Přerově je nyní přesně 18 sociálních ubytoven. Co bude dál se Strojařem, který město koupilo, zatím není jasné.

„Opakovaně už zasedala porota pro architektonicko-urbanistickou soutěž. V současné době ještě zjišťujeme únosnost stropů, která je pro další jednání velmi důležitá a limitující,“ konstatoval radní Petr Vrána.