VIDEO: Bagry v Přerově demolují domy stojící v cestě nové části průtahu

  12:12
Tři domy ze strany Komenského ulice a dva od Kramářovy ulice postupně mizí z pozemků poblíž přerovského vlakového nádraží. Uvolní místo nové trase průtahu městem, takzvanému průpichu.

„Demolice mají být hotové do konce roku stejně jako výběrové řízení na samotnou stavbu. Ta, pokud vše půjde dobře, začne na jaře a dokončena bude v roce 2021,“ shrnul přerovský radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Fotogalerie

Průpich je jedním z opatření, která mají vylepšit špatnou dopravní situaci v Přerově.

Tím hlavním zůstává dokončení dálnice D1, ovšem vzhledem ke zpoždění přípravy stavby posledního úseku od Přerova do Říkovic panují velké obavy z toho, jak to bude ve městě vypadat po dokončení předposlední části, která přivede auta do čtvrti Předmostí a ta poté budou muset projet Přerovem.

Mírnit problémy a pomoci s plynulostí dopravy má právě i průpich, jenž bude stát zhruba 180 milionů korun. Povede ulicí Polní přes most Legií až na křižovatku ulic Komenského, Velké Novosady a Kojetínská. Tady se napojí zcela nová silnice přes průmyslový areál Juty až na Tovární ulici.

Nejde o jediné opatření, dalším je například pětiramenná křižovatka u Mádrova podjezdu a výpadovky na Horní Moštěnici a na ni navazující jihozápadní obchvat města, který skončí na ulici Tovačovská. Tu navíc čeká narovnání. Vše vyjde na více než půl miliardy korun a po dokončení této stavby zmizí z Přerova tranzit využívající nyní podjezd u nádraží.

Kromě toho také vzniká mimoúrovňová křižovatka s železnicí u vjezdu do Přerova od Olomouce v Přerově-Předmostí, na což navazuje rozšíření vytížené silnice v Polní ulici na čtyři pruhy. Ta musela být na více než čtyři měsíce zcela uzavřena, od konce července je průjezdná v jednom směru, a to od mostu Legií směrem na Olomouc pro auta do tří a půl tuny.

Autor: