Za opravy budov popraskaných kvůli vysušenému podloží dá Přerov půl milionu

  18:44
Výdaje v řádech statisíců si vyžádalo řešení problémů s prasklinami zdí a narušením statiky budov přerovské mateřské školy a střediska volného času. Ty musel tamní magistrát řešit během loňského extrémně suchého roku.

Budova přerovského Střediska volného času Atlas a Bios v Žižkově ulici, na jejíž části s průjezdem (vlevo) se objevily problémy s narušenou statikou. | foto: Magistrát města Přerova

Že příčinou poničení budov bylo sucho potvrdil podle přerovského magistrátu i statik.

„Kvůli tomu pak začaly sedat základy obou budov a protože šlo v obou případech o objekty, které využívaly děti, bylo rozhodnuto o okamžitém uzavření a vyklizení,“ uvedla mluvčí Lenka Chalupová.

Jak upozornil Český rozhlas, částka za opravy loni už provedené a letos ještě plánované, na které dojde na jaře, je celkově vyčíslena na 509 tisíc korun.

Budovy poničené suchem

V případě budovy mateřské školy v ulici U Tenisu, kde se problémy objevily na začátku září, musela stovka dětí dvanáct dní využívat náhradní prostory v blízkých základních školách. Mnohem déle nesměly děti do Střediska volného času Atlas včetně jeho tělocvičny, které musely opustit na začátku října. Znovu zpřístupněno bylo až na přelomu roku.

„Zásah zde byl náročnější, odborníci museli stáhnout konstrukci ve výšce podlahy a bylo třeba použít šikmé vzpěry, které byly zapřeny o chodník v těsné blízkosti budovy. Trhliny pracovníci vyplnili injektáží, pak opravili omítky a poté následovalo vymalování,“ shrnula Chalupová.

Autor: