Dítě psa zatahalo za ocas, zaznělo u soudu kvůli tragickému útoku

  12:54,  aktualizováno  15:38
Přerovský okresní soud začal projednávat případ smrti ročního dítěte, které loni v prosinci během rodinné návštěvy pokousal pes a smrtelně ho zranil. Spolumajitel zvířete Lukáš Černošek nyní čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti a hrozí mu až šest let vězení.

Lukáš Černošek čelí u okresního soudu obžalobě z usmrcení z nedbalosti. Je spolumajitelem psa, který v přerovském bytě zaútočil na roční dítě a smrtelně ho zranil. | foto: Jakub Mikel, MF DNES

Podle obžaloby muž křížence argentinské dogy a stafordšírského teriéra dostatečně nehlídal, nezachoval potřebnou míru opatrnosti a nezajistil přiměřenou výchovu a výcvik.

„Zvíře se v omezeném prostoru pohybovalo v bezprostřední blízkosti tří dětí, jež si s ním hrály a zasahovaly tak do jeho teritoria, které si chránilo,“ nastínil příčinu problémů žalobce David Pivoda z přerovského okresního státního zastupitelství.

„Ve chvíli, kdy muž vstal z křesla a chtěl si jít zakouřit, pes s dominantní povahou po zatahání chlapcem za ocas dítě napadl. Opakovaně ho kousl do lebky, silně trhl a způsobil mu masivní zranění hlavy. Dítě bezprostředně zemřelo na místě,“ popsal tragické okamžiky.

Třicetiletý Černošek vyjádřil hned na začátku své výpovědi lítost. „Mrzí mě, co se stalo. Nebude den do konce života, kdy na to nebudu myslet,“ řekl před soudem. 

Přiznal, že skutečně zamířil jít si zakouřit, psa chtěl ale vzít s sebou a dal mu signál, aby ho následoval. Co se přesně se mezi psem a dítětem stalo nicméně detailně neví.

Kromě toho popřel, že by pes nebyl vychovaný. „Byl to mazel,“ řekl obžalovaný muž soudu.

„Pes se po dítěti neohnal ani když ho zatahalo za varlata“

Tragédie se stala v místní části Předmostí 29. prosince dopoledne v bytě babičky zemřelého chlapce.

Černošek s přítelkyní a psem byli u ženy na obědě, chlapce tam vysadila jeho matka – sestra Černoškovy přítelkyně – s tím, že si jde něco vyřídit ke kamarádce.

Zatímco babička umývala nádobí po obědě, chlapcova teta šla do sprchy, jelikož se s obžalovaným chystali k odchodu.

Černošek tak zůstal v obývacím pokoji sám se psem a třemi dětmi, mimo jiné i se svým synem. Když si se po chvíli zvedl z křesla s tím, že si půjde zakouřit do kuchyně, uslyšel podle svých slov po dvou krocích dětský křik za svými zády.

Uvedl také, že chlapec byl zvyklý si se psem hrát, dříve jej prý tahal za uši bez nějaké zlé reakce.

„Jednou ho zatahal za varlata, to Aron kvíkl, ale po malém se neohnal,“ vzpomněl Černošek.

Majitelé psa už chtěli odejít, chlapcově matce se však nedovolali

Kromě obžalovaného soud nechal vypovídat i chlapcovu babičku, otce a Černoškovu partnerku. Ti mimo jiné vypověděli, že vztahy mezi chlapcovou matkou a zbytkem rodiny nebyly dobré.

Ještě těsně před tragedií se jí snažili dovolat, aby si dítě u babičky vyzvedla, protože Černošek s partnerkou i psem již chtěli odejít. Chlapcova matka však hovor odmítla a až posléze se potkala se svou sestrou na schodech ve chvíli, kdy už v bytě byla záchranná služba.

Babička mrtvého chlapce u soudu uvedla, že v době incidentu umývala nádobí v kuchyni.

„Měla jsem výhled jen na Lukáše v křesle. Psa ani malého jsem neviděla. Zapálila jsem si cigaretu a pak uslyšela dětský křik. Běžela jsem do pokoje, z něj vyběhly ty dvě děti, srazili jsme se tak v půlce kuchyně. Pokračovala jsem do pokoje, kde jsem uviděla malého v pokleku s nakloněnou hlavou,“ popsala klidným hlasem.

Pes podle ní stál kousek od chlapce, kterého vzala do náruče a běžela s ním do koupelny, kde mu přiložila ručník k ráně.

„Ty děti samy nebyly, v životě bychom si nedovolili, abychom děti zavřeli se psem. Byla jsem na to velice opatrná,“ řekla soudu.

Zmínila, že vnuka dříve jednou přistihla, jak tahá psa za ocas. „Řekla jsem mu, že to psa bolí, ať to nedělá,“ uvedla.

Soud bude rozhodovat i o dalším osudu psa

Chlapcova matka se soudního jednání neúčastnila. Soudkyně Miluše Hadamčíková pouze přečetla její výpověď. V ní připouští, že syn byl velmi aktivní dítě a psa i v minulosti dráždil.

„Tahal ho za uši a za ocas,“ uvedla. Také připustila, že k tragédii mohlo dojít právě v důsledku podobného chování.

„Možná ho malej zatahal za ocas a on se po něm ohnal,“ citovala soudkyně z matčina dopisu.

Soud si nechal vypracovat odborný posudek, jeho představení však kvůli absenci znalce odročil spolu s výslechem na leden.

Kromě viny za smrt dítěte bude soud rozhodovat i o dalším osudu psa, který zůstává od neštěstí v útulku. Policie už dříve uvedla, že podle výsledku znaleckého zkoumání jeho vlastnosti a temperament odpovídají rase a zvíře bylo zdravé, řádně očkované a pod pravidelnou veterinární kontrolou.

Autor: