Stavbu přehrady v Orlických horách může odvrátit oprava páteřního potrubí

  9:30
Problém hrozícího sucha na východě Čech bude analyzovat ministerská studie. Měla by najít nejschůdnější řešení, jak v budoucnu zajistit dostatek pitné vody pro statisíce lidí v regionu. Namísto nové přehrady v Orlických horách nyní do popředí vystupuje rekonstrukce páteřního vodovodu.

Vizualizace plánované přehrady Zdobnice - Pěčín v Orlických horách | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Třetí možností je vytvořit v krajině celý soubor opatření blízkých přírodě. Jenže ta je nekonečným maratonem mezi ochranáři, vodohospodáři a zemědělci.

Proti plánované stavbě přehrady Zdobnice-Pěčín se zase zvedl nečekaně silný odpor. Rekonstrukce páteřního 72 kilometrů dlouhého vodovodu mezi Teplicemi nad Metují a Hradcem Králové naopak nachází čím dál větší podporu. 

Pomáhá i osvěta. Krajští zastupitelé, kteří byli v otázce řešení nedostatku vody vždy velmi nejednotní, nedávno absolvovali seminář, kde vystoupili i experti z Výzkumného ústavu vodohospodářského (VÚV) nebo České geologické služby. Minulý týden se pak v Ostravě konala konference, kde téma Východočeské sucho rovněž významně rezonovalo a ještě do konce listopadu má vzniknout ministerská studie, jež se bude věnovat prověrce nejschůdnějších variant v souboji s časem.

Tady má být přehrada

Zatímco oprava již existujícího potrubí má být postupná a náklady se odhadují na 1,7 miliardy korun, přehrada plánovaná na říčce Zdobnice v Orlických horách by si vyžádala několikanásobně vyšší výdaje mezi sedmi až 11 miliardami korun (více o přehradě v článku Stavba přehrady v Orlických horách je na spadnutí, uspíšilo ji sucho).

„Nejdůležitější podle mě je, že konečně mnoha lidem došlo, že přehrada je naprosto zbytečná. Rekonstrukce páteřní vodovodní sítě je jednoznačně nadregionální prioritou, na kterou musí přispět i stát, protože ta soustava je unikátní v celé republice. Navíc náklady na její opravy jsou oproti přehradě úplně směšné,“ upozorňuje ekolog a současně krajský zastupitel Martin Hanousek (Piráti a Strana zelených).

Slyšet jsou však i opačné názory. „To, že přehradu Pěčín v tuto chvíli nepotřebujeme, ještě neznamená, že generace po nás ji v budoucnu rovněž nebudou potřebovat. Rekonstrukce, obnova a udržování stávající sítě vodárenské soustavy je povinností těch, kteří ji vlastní a její oprava se s přehradou nevylučuje. Naopak mohou tvořit synergii,“ domnívá se Karel Klíma, krajský radní zodpovědný za oblast životního prostředí.

Zástupci vodárenských společností Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové a VAK Náchod se shodují, že životnost přivaděče budovaného v letech 1974 až 1992 je téměř na konci a rekonstrukce by měla začít co nejdříve. Obě společnosti už dokončují projektovou přípravu a pro první desetiletou etapu prací by mělo stačit „jen“ 283 milionů korun. 

První na řadu by měly přijít dva zhruba tříkilometrové úseky: od Hradce Králové k Blešnu a od obce Pohoří směrem na Bohuslavice (podrobnosti zde: Páteřní potrubí vody na východě Čech dožívá, pomohou miliardy)

Voda poteče oběma směry

„Hlavní výhodou přivaděče je dostatečná kapacita přírodních zdrojů a přívodních řadů propojující skupinové vodovody Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a Náchoda,“ konstatuje hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

Dalším plusem modernizace je takzvané zdvousměrnění, tedy průtok pitné vody oběma směry. 

„To by nám přineslo velké možnosti k přečerpávání vody. Každopádně je potřeba začít co nejdříve, protože některé trubky už jsou opravdu nevyhovující,“ apeluje Hanousek.

S tímto názorem souhlasí i poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). „Nesmíme nechat situaci dojít do stavu, kdy by se přivaděč porouchal a statisíce lidí by se tak ocitly bez pitné vody. Zahájit modernizaci přivaděče musíme obrazně řečeno zítra, protože pak už bude pozdě,“ zdůrazňuje Birke. 

Podle něj je mnohem efektivnější vložit peníze do rekonstrukce přivaděče než budovat celou novou přehradu.

Proti nádrži se staví rovněž předseda lidovců a poslanec Pavel Bělobrádek. „Stavba přehrady je až to poslední řešení pro případ, že nebudou šetrnějším způsobem zajistitelné zdroje pitné vody pro období klimatické změny. Zbytečnou přehradu jistě nechceme,“ uvedl Bělobrádek.

8. dubna 2016

K diskusi kolem přehrady vyzývá krajská lídryně hnutí ANO Klára Dostálová. „Mám pocit, že nebyly vyčerpány všechny možnosti jak bojovat se suchem, aniž by se toto obr dílo muselo stavět. Je nutné konečně ustavit pracovní skupinu, která nebude teoretizovat, ale všem lidem v kraji vysvětlí, oč tu vlastně běží,“ říká.

Se stavbou přehrady v horách naopak souhlasí poslanec SPD Zdeněk Podal a opatrně pro je i Zdeněk Ondráček (KSČM), byť by zatím zvedl ruku jen pro expertizy a přípravné práce. Přehrady by měly dostat šanci rovněž podle ministra zemědělství Mariana Jurečky

„Bylo by od nás velmi nezodpovědné, kdybychom se včas, to znamená už teď, nezačali připravovat na situaci, kdy bude vody nedostatek. Těžko bychom vysvětlovali budoucím generacím, proč jsme nic neudělali, když jsme ještě měli možnost,“ míní ministr.