Předvánoční čas svádí k půjčování, uspějí i lichváři

  9:00,  aktualizováno  9:26
Hlavně Češi s nižšími příjmy a nižším vzděláním mají před Vánocemi velké dilema. A často neodolají. Svým blízkým chtějí udělat radost drahými dárky, i když na to nemají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Zpravidla za to pořizují drobné spotřební zboží v hodnotách do několika tisíc korun a ta výše půjček tomu odpovídá,“ vysvětluje David Vozák z oddlužovací společnosti Abivia.

Právě drobné půjčky a mikropůjčky jsou zpravidla velmi drahé. Uzavřít je můžeme za pár minut po telefonu nebo online a není k tomu potřeba ani dokazování příjmů.

„Pokud si poskytovatel půjčky neprověřuje toho, komu půjčuje, důkladně, tak je to zpravidla kompenzován tím, že ta půjčka je drahá. Poskytovatel počítá s tím, že tam bude větší riziko, že se mu půjčka nevrátí. Takže vyvažuje půjčku vysokými úroky,“ vysvětlil Impulsu Vozák.

Za drahou půjčku považuje každou, která překročí hranici deseti procent RPSN. Zákon stanoví dvacetiprocentní strop. Všechno vyšší je lichva.

Předluženo, vyřešeno

Dluh má dnes každý druhý Čech pod 65 let. Část z nich propadla dluhové spirále a rychle přibývá i lidí s mnohočetnými exekucemi.

Z čísel Exekutorské komory vyplývá, že za poslední dva roky strmě narostlo těch, kdo čelí čtyřem a více exekucím. Celkem je takových lidí 377. Ještě rychleji přibývá těch s deseti a více exekucemi. Nyní jich je 120 tisíc, a to je dvakrát víc než v říjnu roku 2013.

Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková nárůst Radiu Impuls vysvětlila tím, že podat podnět exekutorům je zadarmo. Věřitelé to proto zneužívají. „Co je zadarmo, je nadužíváno,“ konstatovala Fučíková.

Dluhy chtějí vymáhat banky, úvěrové společnosti, mobilní operátoři i energetické firmy. Pokud jde ale o dlužníka s mnoha pohledávkami, je téměř jisté, že se to nikdy nepodaří.