Post v představenstvu nemocnic za 120 tisíc měsíčně je volný. Ale nikdo ho nechce

  12:28
Krajští politici mají nečekaný problém. Nepodařilo se jim sehnat nikoho na uvolněné místo v představenstvu společnosti, která řídí pět nemocnic. I když neměli přehnané nároky, nikdo se nepřihlásil.

(ilustrační snímek) | foto: Pardubický kraj

OdkazPodle opozice uchazeče odrazuje nejistota související s krajskou politikou.

Nový pracovník měl dostat osobní auto, služební tablet i mobil značky Apple, samozřejmostí je i počítač Toshiba. Vedle nadstandardních příjmů má člen představenstva společnosti Nemocnice Pardubického kraje a náměstek generálního ředitele pro ekonomiku dost benefitů. Přesto o toto křeslo nemá nikdo zájem.

„Pravdou je, že do výběrového řízení na uvolněný post třetího člena představenstva Nemocnice Pardubického kraje se v prvním kole ‚hledání‘ nepřihlásil žádný uchazeč. Vysvětluji si to náročností této pozice s přirozeným předpokladem velmi stresových situací,“ uvedl radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

Dosavadní člen představenstva a náměstek generálního ředitele Petr Rudzan v čele nemocnic skončil 30. září v tichosti a bez jakéhokoli bližšího vysvětlení.

Podle údajů, které poskytl loni Pardubický kraj MF DNES, si měsíčně vydělal 120 tisíc korun plus na odměnách za předchozí rok dostal stejně jako ostatní dva manažeři v čele nemocnic přes čtyři sta tisíc korun.

Kraj rozhodně neměl na jeho nástupce přemrštěné požadavky. Stačilo, aby měl vysokoškolské vzdělání ekonomické, právní nebo technické. Pět let ve vedoucí funkci, z toho nejméně dva roky ve zdravotnictví. A to je v podstatě vše.

Je to politická pozice, tvrdí opozice

Křeslo manažera krajské společnosti s ročním obratem více než čtyři miliardy korun se však nedá srovnávat s obdobnou pozicí u soukromého vlastníka.

„Ve skutečnosti je to spíše politická pozice,“ uvedl opoziční krajský zastupitel Jan Procházka (ANO).

Pravdou je, že člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje k dlouhodobému přežití ve funkci potřebuje silnou politickou podporu. A že lidé bez podpory vedení kraje mohli považovat za zbytečnou ztrátu času se vůbec o tuto funkci hlásit.

Politickou podporu má například generální ředitel Tomáš Gottvald, někdejší šéf lékařských odborů, kterého do funkce manažera vyzvedl v roce 2011 tehdejší hejtman Radko Martínek (ČSSD), a neutralizoval tak odborářské protesty.

Pevně svázán s politiky je i další člen představenstva Vladimír Ninger z ČSSD, který byl v minulém volebním období radním Pardubic a kandidoval i do Senátu.

Ředitelka chrudimské a pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková je zase bývalou primátorkou Pardubic. Politiku bylo samozřejmě cítit i za loňským jmenováním bývalého ministra zdravotnictví ODS Tomáše Julínka do čela nemocnic na východě kraje, byť v křesle vydržel jen 14 měsíců a pak po dohodě s krajskými radními z funkce odešel.

Opoziční zastupitel Jan Procházka soudí, že post ve vedení nemocnic nejspíše není pro schopné lidi moc perspektivní.

„Jestliže si někdo buduje kariéru, nemá chuť jít na místo, ze kterého jej za dva roky po volbách nová rada kraje může odvolat. Podle mne se nikdo nepřihlásil kvůli strachu z nejistoty,“ uvedl Procházka.

Krajští radní teď budou hledat nového člena představenstva znovu.

„Osobně očekávám, že v tomto druhém kole již třetí člen představenstva bude určitě vybrán. Navrhuji širší záběr inzerce,“ uvedl radní Ladislav Valtr. Souběžně s tím podle něj kraj přímo osloví vhodné adepty, aby k výběrovému řízení přišli. „Takových jmen si dovedu představit vícero,“ uvedl.