Pražský Novoroční ohňostroj připomene revoluci v listopadu 1989

  6:00
Ohňostroj nazvaný Praha svobodná aneb 30 let od sametové revoluce odpálí pyrotechnici 1. ledna v 18 hodin na Letné u Pražského metronomu. Podívaná se čtyřmi tisíci ranami trvající téměř 11 minut bude nejlépe vidět z Dvořákova nábřeží, Pařížské ulice, Mánesova, Čechova a Štefánikova mostu. Podobně jako v minulých letech, vyjde celá show na téměř 1,7 milionu korun.
Novoroční ohňostroj (ilustrační foto)

Novoroční ohňostroj (ilustrační foto) | foto: Aleš Náhlý

Novoroční oblohu rozzáří pět tématických obrazů, z nichž každý bude symbolizovat jednu etapu revoluce, která vyvrcholila v listopadu 1989 - Motlitba, Holé ruce, Jednota, Zakázané ovoce a Svoboda.

Divákům by se tak měly vybavit vzpomínky a emoce spojené s dobou, kdy se hroutil totálitní režim komunistické strany. Celá příběhová linie bude koncipována jako retrospektivní vyprávění, kdy postava otce sděluje své desetileté dceři svoje osobní zážitky a zkušenosti z té doby.

Nejlepšími místy, odkud si můžete Novoroční ohňostroj užít, bude podle Magistrátu Dvořákovo nábřeží, Pařížská ulice, Mánesova, Čechova a Štefánikova mostu. Pro lepší efekt bude navíc zhasnuto veřejné osvětlení a semafory na Dvořákově nábřeží, nábřeží Edvarda Beneše, Alšově náměstí, Kosárkově nábřeží, části Mánesova mostu a v Letenských sadech.

Půl hodiny před začátkem akce bude přerušen provoz tramvají (Mánesův a Čechův most, pravobřežní komunikace od Národního divadla po náměstí Curieových), veřejnou dopravu (Štefánikův most a most Legií) bude řídit operativně podle situace policie. Organizátoři doporučují, aby cestující nespoléhali na tramvaje a raději využili metro.