Pražská Lítačka slaví dva roky provozu

  5:00
Pražané už dva roky využívají jako jízdní doklad kartu Lítačka, která nahradila problémovou Opencard. Systém je oproti svému předchůdci výrazně levnější a funguje bez potíží. Od léta budou mít navíc cestující další možnosti, jak za jízdné v hromadné dopravě platit.

Zelená karta Lítačka v příštím roce nabídne nové možnosti využití | foto: ltackaprahaiDNES.cz

Vydávání karet Lítačka bylo spuštěno 1. března 2016. Náklady na pořízení nového systému Lítačky, který spravuje městská firma Operátor ICT, se pohybovaly na úrovni 5 % v porovnání s pořizovací cenou Opencard. Pořizovací náklady na systém Lítačky byly 8,2 milionu Kč. Dramaticky také město šetří na provozu systému, který je o polovinu levnější než u Opencard. Průměrné měsíční náklady Lítačky činí 3,7 milionu Kč. Hlavní výhodou Lítačky je nepochybně fakt, že město má celý systém pod svou kontrolou, je jeho provozovatelem, a proto se nemohou opakovat problémy s vydáváním karet a licencemi, které doprovázely v minulosti Opencard.

Držitelů karet Lítačka přibývá, v současnosti nosí v peněžence zelenou kartu již 620 tisíc osob. Doposud si vyměnilo Opencard za Lítačku půl milionu cestujících. Karet Opencard v oběhu tedy ubývá, aktuálně tuto kartu využívá 230 tisíc cestujících.

Lítačku kromě městské hromadné dopravy využijí její držitelé také pro půjčování knih v Městské knihovně v Praze. V současné době si na Lítačku půjčuje knihy zhruba čtvrtina čtenářů. Majitelé karty mohou využít také další výhody v podobě slevového programu. Kde slevu uplatnit, se zájemci dozvědí na webu www.litacka.cz/slevy. Slevy se vztahují například na vstupy do pražských památek, jako je Lobkowiczký palác, Muzeum Karlova mostu či Staroměstská radnice. Velmi oblíbená mezi veřejností je také sleva na vstup do pražské ZOO, kde ji za minulý rok využilo téměř 6 400 návštěvníků. Slevový program se neustále rozšiřuje, aby nabízel majitelům Lítačky stále více novinek a zajímavostí pro volný čas.