Policie stíhá vysoké úředníky pražské hygieny, údajně brali úplatky

  12:32
Na pražské hygienické stanici podle kriminalistů fungoval korupční systém. Restaurace, které nechtěly absolvovat návštěvu hygienika, mohly zaplatit výpalné. Policie se o případu dozvěděla z nahrávek, které v přítomnosti svých nadřízených nahrál jeden z úředníků. Zadržen byl mimo jiné ředitel hygieny Jan Jarolímek.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle zjištění webu Seznam.cz policie vyšetřuje několik vyšších úředníků
Hygienické stanice hlavního města, kteří jsou podezřelí z braní úplatků.

Systém měl na starost úředník Jiří Pěkný, bývalý šéf České obchodní inspekce. Na korupci se podílel podle kriminalistů pod výhrůžkou, že ho vyhodí z práce. Pěkný si schůzky se svými nadřízenými nahrával a předal je policii.

„(Obvinění) opakovaně nutili Ing. Jiřího Pěkného k pravidelnému měsíčnímu vydávání hotovosti, jakožto podílu na zisku z předpokládaných úplatků,“ stojí v usnesení o zahájení stíhání. Podle kriminalistů jde o trestný čin vydírání se sazbou až čtyři roky, napsal Seznam.

Na hygienu policie dorazila 10. srpna. Přestože bylo zadrženo více vyšších úředníků, obviněni byli jen Radim Bureš, bývalý šéf bezpečnosti Hradu v éře Václava Klause, a Zdeněk Vališ, bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví.

Mezi zadrženými byl i ředitel Jan Jarolímek, kterého policie neobvinila. 

Před nástupem do práce se Pěkný podle policejních záznamů setkal s Radimem Burešem, tehdejším bezpečnostní ředitel Ministerstva zdravotnictví. Na schůzce mu Bureš oznámil, že je až 500 pražských restaurací, které platí výpalné a kam nechodí kontroly. Podle odhadu Pěkného mohlo jít o částku až 800 tisíc korun měsíčně. 

Pěkný také pomohl podle vyšetřovatelů objevit další slabá místa úřadu, kde by mohly úplatky fungovat. Tím bylo kupčení s povolením na nové restaurace, kterých je 1200 ročně.

„Následně došlo k dalším pravidelným schůzkám, kdy mi pan Bureš začal opatrně říkat, že bych měl začít vydělávat peníze. Já jsem z toho pochopil, že bych měl mačkat podnikatele,“ prohlásil Pěkný před vyšetřovateli, kteří celou akci pojmenovali „Savo“, uvedl Seznam.

Pěkný přes Radima Bureše podle policie řediteli Jarolímkovi odevzdal od 10. srpna 95 tisíc korun. Při poslední schůzce, kterou už sledovala policie, Pěkný odnesl Burešovi 20 tisíc korun. Ty měly skončit v rukách ředitele Jarolímka, ale policie zatím neví, kde jsou. Přestože si peníze Bureš převzal, k řediteli se nedostaly.

Autor: