V Brně přibyly neobsazené městské byty. Úředníci zatím nevědí proč

  7:04
V Brně je 28 tisíc obecních bytů, v současnosti nikdo nebydlí v téměř 1 800 z nich. Oproti roku 2016 tak počet prázdných bytů rapidně narostl, především v největších městských částech. Úředníci nyní volné byty přepočítávají.

Letecký pohled na Brno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na obecní byt čeká v pořadníku kolem sedmi tisíc lidí, mnozí z nich řadu let, a to i rodiny s dětmi. Není ale jasné, kolik volných jich je vlastně v Brně k dispozici.

Magistrát sice ke konci loňského roku evidoval 1 760 neobydlených obecních bytů, podle oslovených radnic městských částí je ovšem jejich skutečný počet nižší. Přesto je patrné, že bytů bez nájemníků z různých důvodů přibylo.

Nejvíc prázdných bytů a také nejvíc žadatelů o ně evidují Brno-střed a Brno-sever. Podle údajů z bytového odboru, které získala MF DNES, jejich počet vzrostl proti roku 2016 několikanásobně. Radnice ani magistrát nedokážou zatím vysvětlit příčinu nárůstu, protože se teprve zpracovává studie, která by měla na tuto otázku odpovědět.

„Od začátku roku pracujeme na statistickém pasportu, který bude hotový koncem května. Bude obsahovat data, jako je počet neobsazených bytů zpětně i za rok 2016. Potom se můžeme vyjádřit, zda došlo k nárůstu,“ odpověděl Aleš Doležel, vedoucí bytového odboru magistrátu.

Kromě domů, jež spravují radnice, je totiž v Brně také 597 bytů, které má na starosti přímo magistrát, a dalších 1 245 bytů je v domech s pečovatelskou službou, pro seniory nebo handicapované. Ty jsou podle Doležela všechny obsazené.

Velký zájem o městské byty je především proto, že se nájemné v nich pohybuje od 60 do 100 korun za metr čtvereční. Což je poloviční až dvoutřetinová cena oproti běžnému tržnímu nájmu.

Čísla jsou zavádějící, tvrdí radnice Brna-střed

Bytový odbor Brna-sever uvádí ve zprávě o hospodaření za loňský rok 542 volných bytů, 64 z nich může radnice přidělit okamžitě. Zbytek vyžaduje větší či menší opravy nebo je úplně neobyvatelný.

„Roční náklady na opravy se pohybují kolem 200 milionů korun. Vzhledem k tomu, že loni jsme vybrali na nájemném asi 250 milionů korun, jde prakticky celá částka zpět do oprav bytového fondu,“ vysvětlil místostarosta Brna-sever Rostislav Hakl (ČSSD).

Magistrát ve svém interním sčítání uvádí, že na Brně-sever je volných bytů 824. Rozdíl je podle místostarosty způsobený tím, že přičítá i byty, které jsou v tak vybydlených domech, že je městská část raději převedla na město, které do nich chce investovat samo.

Podle místostarostky Brna-střed Michaely Dumbrovské (KDU-ČSL) eviduje největší městská část asi 450 prázdných bytů. To je podobný podíl jako na Brně-sever, protože je to skoro 11 procent bytového fondu. „Polovina jde na vrub klasické fluktuaci, kdy se čeká na nastěhování nových nájemníků. Zbytek čeká na rekonstrukci,“ řekla Dumbrovská s tím, že si nedokáže vysvětlit nárůst oproti roku 2016, kdy bylo volných bytů jen 251.

Teď magistrát uvádí 603. „Tato celková čísla jsou zavádějící,“ dodala Dumbrovská.

Celoměstský zájem

Ve Starém Lískovci eviduje magistrát 21 volných bytů. „Tolik jich určitě nemáme. Dlouhodobě neobsazených máme nula, všechny hned po opravě pronajmeme. Takže krátkodobě je to kolem deseti. Ale na území naší městské části jsou dva domy s pečovatelskou službou, které spadají pod magistrát, takže je možné, že započítává i tamní volné byty,“ popsal starosta Brna – Starého Lískovce Vladan Krásný (ODS).

Naproti tomu údaje v Brně-Líšni se shodují s těmi magistrátními, které uvádějí 43 prázdných bytů. „Máme jich volných tolik, protože rozsáhle modernizujeme bytový fond. Nájemníkům nabízíme na tři týdny náhradní ubytování, takže potřebujeme desítky volných bytů navíc oproti dřívějšku,“ popsal starosta Břetislav Štefan (ČSSD). V pořadníku je teď 203 lidí.

V Černovicích radnice také eviduje neobsazené byty, ale jen několik. I tam je to kvůli opravám domů, kdy je potřeba nájemníky dočasně přestěhovat. „Držíme asi pět volných bytů navíc oproti běžnému stavu,“ sdělil starosta Pavel Blažík (ČSSD). Magistrát ale uvádí osmnáct. Ani zde si starosta rozpor nedokáže vysvětlit.

V Černovicích spadá pod radnici tisícovka bytů, v pořadníku je asi 200 lidí. A bytů ubývá i proto, že si jich za poslední rok město pět vzalo pod sebe a přidělilo je takzvaně v celoměstském zájmu.

To se dělá například při směnách či prodejích domů nebo v rámci strategie sociálního začleňování. „Už jsem psal dopis na magistrát, že se nám to nelíbí, protože tak přicházíme o byty, které potřebujeme pro lidi v pořadníku,“ dodal starosta Blažík.