„Kořalku nenaléváme,“ říkali stánkaři. Někteří lhali

Policie kontroluje, zda stánky nenalévají tvrdý alkohol.
vydáno: 14.9.2012, 13:20

Praha – „Ten methylalkohol se šíří jen po severní Moravě," mávl laxně rukou postarší muž, popíjející panáka u pultíku rychlého občerstvení na tržnici v Holešovicích. Včera kolem poledne, bezmála čtyřiadvacet hodin po vyhlášení plošného zákazu rozlévání lihovin u stánků a mobilních provozoven.

Porušili místní trhovci závazné nařízení ministra zdravotnictví Leoše Hegera? Opodál citovaného muže stál další. Oba si přihýbali z plastového kalíšku, nikoliv z okolkované lahve.

„Koupil jsem to v kamenném obchodě," ukázal jeden z nich směrem k nedalekému diskontu potravin. Pozoruhodná však byla reakce okolních stánkařů. Jakmile zaregistrovali podezřelý ruch, zmizeli jako pára nad hrncem. Ti, kteří zbili, nerozuměli česky.

„Je to všechno hloupost. Místo toho, aby vypátrali člověka, který je za to zodpovědný, tak nařídí prohibici. Povede to jedině k tomu, že si lidé začnou alkohol obstarávat v hospodách postranně a podpultově, a stát tím ztratí už veškerou kontrolu," obořil se na redaktora popíjející muž. Sám se prý otravy neobává. Když ale shledal, že methanol si v republice vyžádal už šestnáctou oběť (odpoledne jich už bylo hlášeno osmnáct), mírně znejistěl. „To jsem nevěděl," dodal.

Nutno zmínit, že tou dobou už v holešovické tržnici nebylo ani památky po vývěsních tabulích s nabídkou tvrdého alkoholu, které jsou tu za normálních okolností běžně k vidění. Kolem poledne už sami trhovci lámanou češtinou sami oznamovali: „Nenaléváme, ministr zakázal."

Ne nepodobnou situaci redakce Deníku ve včerejších ranních hodinách zaznamenala také u jednoho ze stánků poblíž Smíchovského nádraží. Z kolkovaných lahví tu prodávající rozlévala vodku a rum, jako by se nechumelilo.

„Na nás se to nevztahuje," sdělila na dotaz nedůtklivě. Po několika hodinách se však již raději skryla za nepřehlédnutelný nápis „alkohol zde nenaléváme."

Policie methanol neobjevila

Zatímco v okolí Smíchovského nádraží či na tržnici v Holešovicích byli ještě včera ráno k vidění lidé, popíjející kořalku přímo u stánků s rychlým občerstvením, ostatní „vyhlášená místa" byla tak říkajíc „na suchu." Nenalévalo se na Vltavské, na Palmovce, na Florenci, ani na Andělu. Kolem poledne si konzumenti, bažící po rozlévaných lihovinách nepřišli na své ani tam, kde ještě ráno měli příležitost.

Zapracovala nakonec policie? „podle její mluvčí Jany Rösslerové nepochybně. A to ve vydatné souhře se strážníky. Jejich úloha však v posledních dnech nespočívá „pouze" v informování veřejnosti, ale také v pátrání po závadném alkoholu. Při tom sekundují hygienikům a celníkům, kteří dosud stačili zkontrolovat na dvě stovky provozoven po celé Praze.

„Dosud nezjistili žádné nepovolené, nebo nekolkované lihoviny na území metropole," konstatovala včera Rösslerová. „Policisté zajistili dvě podezřelé lahve v Praze 4 a 7, které předali na expertizu k dalšímu zkoumání do Ústavu zemědělské a potravinářské inspekce," dodala mluvčí.

Prodejci stáčených lihovin z ulice Milady Horákové řekli Deníku:

Máme o poznání méně zákazníků. Bojí se o zdraví. Aféra methanol nás výrazně poškodila

Prodejnu stáčených lihovin v holešovické ulici Milady Horákové už dvě policejní kontroly navštívily.

„Nezjistili žádnou závadu, máme tu alkohol přímo od dodavatelů," říká prodavačka Maria (celé jméno odmítla sdělit), která netrpělivě očekává další, tentokrát hlášenou, policejní kontrolu.

Prodáváte ve svém kamenném obchodě lihoviny dál, i po včerejším vyhlášení zákazu stánkového prodeje více než třicetiprocentních destilátů?

Je to tak, prodáváme. Nás se nařízení nedotýká Policejní kontroly nám potvrdily, že máme všechen alkohol nezávadný a kvalitní. Všechny lihoviny máme od ověřených oficiálních českých dodavatelů.

Všimla jste si, že dnes kvůli obavám přišlo méně lidí?

Ano, dokonce výrazně méně. Lidé se strachují o své zdraví. Ale nebojíme se toho, že by to nějak dlouhodobě ovlivnilo naši tržbu. Myslím, že je to otázka týdne nebo dvou, potom tenhle strach zase opadne. Pachatele už prý odhalili, jak nám sdělil člen policejní kontroly, a tak snad zase všechno bude v neprostém pořádku.

Vy sama se tvrdého alkoholu nebojíte?

Nebojím, určitě ne toho, který je už prověřený. Myslím, že je dobře, že se všechen prodávaný alkohol kontroluje. Je to velké neštěstí, co se stalo a je mi velmi líto obětí, které na podvod černého padělatele doplatily.

Autor: Redakce

Sdílet a uložit
 
zpět

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

 

Videa

Dnešním tématem Tajemství úspěchu je životní restart!

[27.3.2015]

Dnešním tématem Tajemství úspěchu je životní restart!

O ten se v současné době pokoušejí tisíce účastníků projektu úřadu práce „Vzdělávejte se pro růst! - pracovní…
Filmový pátek na Impulsu a hledání pohádky!

[27.3.2015]

Filmový pátek na Impulsu a hledání pohádky!

V pořadu Fanda a jeho česká banda dnes zakončujeme týden filmovým pátkem. Hledáme pohádku, která je u nás velmi…