Na Staroměstském náměstí rozsvítili vánoční strom, s technickými problémy

  16:04,  aktualizováno  16:39
Rozsvěcení stromu neodmyslitelně patří k vánočnímu období a také k trhům na pražském Staroměstském náměstí. Letos na náměstí stojí dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý z Rynoltic na Liberecku. Po půl páté odpoledne se poprvé rozsvítil.

První rozsvěcení stromu provázely technické potíže. Zaplněné náměstí si rozsvícení vánočního stromu odpočítalo hned dvakrát, nakonec se rozsvítil až o něco později.

 K tomu zazněla ústřední melodie z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Strom slavnostně rozsvítili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a herec Pavel Trávníček, který ve slavné pohádce ztvárnil Popelčina prince.

Přes dvacet metrů vysoký strom rostl na zahradě v blízkosti rodinného domu a při kácení devítitunového kolosu pomáhal jeřáb.

„Letos to nebylo jednoduché. V blízkosti byl dům a plot. Strom měl také hodně členitých kořenových náběhů, takže se musel pařez průběžně upravovat tak, aby kácení bylo bezpečné,“ popsal kácení několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou Jiří Vorlíček.

Fotogalerie

Jednašedesátiletý strom rostl na zahradě Svatomíra Moce a hrozilo, že mu spadne do obývacího pokoje. „Kdyby smrk spadl, mám ho v obýváku. Jen tak ho pokácet mi bylo líto,“ řekl Moc s tím, že mít strom na Staroměstském náměstí je pro něj čest.

Strom pokáceli v neděli 25. listopadu a poté ho v noci převezli přes Liberec a Mladou Boleslav do Milovic. Odtud poté vyjel do Prahy a na Staroměstské náměstí dorazil pět minut před třetí hodinou ráno. Následně jej pracovníci vztyčili.

Vánoční strom má letos zcela nové ozdoby. „ Zdobíme ho oříšky, rolničkami a dalšími dekoracemi, které patří k pohádkové atmosféře,“ popsal Jakub Olbert, ředitel společnosti SOS - Dekorace, která má ozdoby na starost.

Strom se bude rozsvěcet vždy každou hodinu až do půl desáté večer. Tak to bude každý den až do 6. ledna.

Novinky na vánočních trzích

Pořadatelé trhů se letos chtějí zaměřit na ekologii a snižovat tak množství odpadu. „Trhy produkují velké množství odpadu, proto jsme se rozhodli, že kompletní servisní materiál bude kompostovatelný a stoprocentně bio,“ řekl MF DNES Michal Navrátil ze společnosti Taiko, která trhy pořádá.

Mimo to je připravený bohatý program. Na náměstí je kromě klasických stánků s občerstvením taky fotokoutek se saněmi nebo Popelčiným střevíčkem. Po stromem pak tradiční dřevěný betlém.

Na hlavním pódiu na Staroměstském náměstí se až do 6. ledna vystřídá na sto padesát hudebních a divadelních vystoupení.

Autor: