Praha v plamenech: Hasiče propadlého do ohně těžce opařil vlastní pot

  6:48
Další díl seriálu Praha v plamenech přináší velmi osobní příběh, doslova osudový. Hasič Jiří Čmakal vyjel v roce 1999 spolu s dalšími kolegy na rozsáhlý požár střechy objektu v tržnici Sapa. Byl jedním z těch, kteří hasili přímo na konstrukci. A propadl se do plamenů.

„Oheň řádil na ploše větší než fotbalové hřiště,“ líčil později Čmakal. Když byli na střeše, plocha o rozměrech 20x10 metrů se propadla.

Tři hasiči skočili k okraji střechy a podařilo se jim dostat zpět na kontejner.

„Čmaky“ spadl do plamenů, strašného žáru, místa, kde teplota dosahovala až k 900° C. Hlavou mu tehdy proletělo: „A teď co? Seš v hajzlu!“ Mezi plameny strávil 90 sekund a málem zemřel.

Tělo mu opařila pára z vlastního potu a v dalších letech musel podstoupit opakované transplantace kůže. Ke sboru se vrátil, v roce 2008 byl i u dalšího obřího požáru v Sapě.

Podívejte se na další příběh hrdinů v seriálu z produkce portálu iDNES Kino.

Uvidíte v seriálu Praha v plamenech

Průmyslový palác
Hasičům se podařilo zachránit střední a pravou část historické památky (článek o požáru zde).

Florenc
Při požáru zemřelo devět lidí, dva se podařilo zachránit (článek o požáru zde).

Hotel Olympik
Při druhém nejtragičtějším požáru v ČR v roce 1995 zemřelo osm lidí, 34 se jich zranilo a kolem sta jich hasiči evakuovali.

Tržnice Sapa
Při požáru v roce 2008 byl poprvé nasazen vrtulník na hašení budov ve městě. Zásah trval 181 hodin (článek o požáru zde).

Hasič Jiří Čmakal
Při dřívějším požáru v Sapě v roce 1999 se propadl střechou do žhavého pekla, kde strávil více než minutu. K hasičům se vrátil po roce od události. Dodnes slouží s pocitem, že musí splatit dluh za záchranu svého života.

Hotel v Náplavní ulici
Letos v lednu při požáru hotelu zachránili hasiči okolo 40 lidí. Pět lidí však zemřelo (článek o požáru zde).