Praha hledá slabinu firmy z Bémovy éry, která pořádá trhy na Staromáku

  9:54
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsou už tradicí, podobně jako společnost Taiko, která je pořádá. Adventní program a stánky zajišťuje firma od roku 2004. Před čtyřmi lety sice dostali pořadatelé výpověď, ale v následném výběrovém řízení, konaném o dva roky později, znovu zvítězili. Vedení Prahy se to však nelíbí.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu v Praze (26. listopadu 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Nové vedení Prahy má podezření, že výběrové řízení, které firmě Taiko zajistilo v roce 2016 novou smlouvu na dobu neurčitou, nebylo v pořádku. 

„Chceme se podívat na to, jak výběrové řízení proběhlo. Pokud bychom po prostudování zjistili nějaké nedostatky, můžeme případně smlouvu se společností Taiko vypovědět a pořádání trhů přesoutěžit,“ říká radní Adam Zábranský (Piráti), který má v gesci transparentnost.

S tím, že by mohlo být vítězství v soutěži na zajišťování vánočních a velikonočních trhů na Staroměstském i Václavském náměstí neregulérní, současný pořadatel nesouhlasí. 

„Společnost Taiko se stala v roce 2016 vítězem řádně vypsaného výběrového řízení magistrátem hlavního města. Splnili jsme zcela transparentně veškeré podmínky zadání a uzavřeli platnou smlouvu. Nejsme si přitom vědomi žádného relevantního důvodu, který by ji měl jakkoliv zpochybnit,“ komentuje záměr Prahy mluvčí Taika Hana Tietze.

Taiko podle aktuální smlouvy platí Praze každý rok za pronájem obou náměstí čtyři miliony korun. Výpovědní lhůta po případném vypovězení smlouvy je jeden rok.

Podezření na střet zájmů

Podle Zábranského se Praha zaměří na to, zda během tendru nedošlo ke střetu zájmů. „Jedna zaměstnankyně úřadu, která se podílela na přípravě soutěže, měla mít poměr s někým z Taika. Proto jsou tu pochybnosti, zda to neovlivnilo výběr vítězného uchazeče,“ říká Zábranský.

Výsledek výběrového řízení se nelíbil ani litoměřické firmě Zahrada Čech. Ta stejně jako Taiko a další účastník – firma Farmářské trhy, splnila podmínky tendru, ale do druhého kola, kde se hodnotila cena, se nedostala. Podle tehdejšího radního pro oblast majetku Karla Grabeina Procházky (ANO) to bylo kvůli tomu, že se výběrové komisi nelíbilo její vizuální provedení stánků.

V reakci na to zaslala firma na magistrát žádost o oficiální odůvodnění a zároveň nabídku, že by Praze platila šest milionů korun ročně, tedy o dva miliony více než současný pořadatel.

„Na jakékoliv naše odvolání nám ale Praha zaslala jen obecnou odpověď, že jsme ve výběrovém řízení neuspěli,“ říká obchodní a provozní ředitelka Zahrady Čech Michaela Mokrá. „Pokud by se konalo nové výběrové řízení, rozhodně bychom o provoz vánočních trhů v Praze měli zájem,“ dodává.

Naposledy Praha Taiku vypověděla smlouvu v roce 2014 během vlády primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Kvůli nevýhodné dvouleté výpovědní lhůtě město pořádání trhů přesoutěžilo až ve zmiňovaném roce 2016. 

Oficiálním důvodem vypovězení smlouvy byla výtka, že se z trhů vytratil sváteční duch. Mluvilo se však o možném napojení společnosti na lobbistu Romana Janouška, jehož žena dříve seděla v představenstvu firmy. Smlouva z roku 2004 vznikla v době, kdy byl primátorem Janouškův spojenec Pavel Bém (dříve ODS).

Smlouvy pod drobnohledem

Vedení Prahy hodlá prověřit i další smlouvy z dřívějška. Podle Hany Kordové Marvanové (Spojené síly pro Prahu/STAN), která zastává post radní pro legislativu, v minulosti podepisovaly nevýhodné smlouvy například některé městské společnosti.

„Praha jako vlastník těchto firem má málo nástrojů, jak ty věci dostatečně kontrolovat. Je v pozici, že se o problému dozví až poté, co je nevýhodná smlouva uzavřena,“ říká Kordová Marvanová s tím, že celá řada dokumentů v minulosti neprošla legislativním ani právním oddělením magistrátu.

„Radní pak nemohou mít pod kontrolou, jestli nedochází k uzavírání nevýhodných smluv,“ vysvětluje.

Magistrát nyní prověří i některé smlouvy na pronájmy komerčních prostor v centru města, ze kterých má podle nové koalice Praha příliš nízké výnosy.