Příprava vraždy to nebyla, za vydírání podnikatele soud snížil tresty

  14:28
Nešlo o přípravu vraždy nepohodlného věřitele, ale vydírání, rozhodl v kauze podnikatele Radovana Sáčka senát Vrchního soudu v Praze. Obžalovaný si za to odpyká čtyřletý trest. Jeho společník Jozef Mišík si za stejný delikt vyslechl šestiletý trest. Rumun Max Vlad Orbán vyvázl s podmínkou za podvod.
Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Za přípravu nájemné vraždy trojici původně hrozilo 15 až 20 let vězení.

„Bylo prokázáno, že se obžalovaní dopustili pouze toho, že poškozenému blíže nespecifikovaným způsobem vyhrožovali, nikoli připravovali vraždu. Jejich jednání bylo jednoznačně prokázáno provedenými důkazy,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Pavla Augustinová. Trest odpovídá míře zavinění jednotlivých obviněných.

V kauze v první instanci v únoru rozhodl senát Městského soudu v Praze. Také ten odmítl původní obžalobu pro přípravu nájemné vraždy, podle verdiktu obžalovaní chtěli vyřešit dluh hrozbami násilí, nikoli však fyzickou likvidací věřitele.

Radovan Sáček tehdy dostal šest let, Jozef Mišík o rok více, oba za vydírání. Orbán měl strávit za mřížemi dva roky. Verdikt ale napadla státní zástupkyně i obhajoba. A vrchní soud teď dal za pravdu obžalovaným a jejich advokátům.

„Naše odvolání směřuje proti rozsudku v případu Radovana Sáčka a Jozefa Mišíka. V tomto případě trváme na původní právní kvalifikaci, tedy přípravě vraždy,“ argumentovala ovšem státní zástupkyně.

Je pochybné, zda se vůbec skutek stal, namítala naopak obhajoba.

„Mohlo to tak být, ale také nemuselo. Můj klient byl nanejvýš lehkomyslný, objednání vraždy či vydírání nedává v jeho případě vůbec smysl,“ tvrdil Sáčkův obhájce. Ten proto navrhl svého klienta zprostit obžaloby.

„Soud se zabýval pouze zjištěními, které se mu hodily, aniž se věnoval polehčujícím okolnostem ve prospěch mého klienta,“ tvrdil také právní zástupce Jozefa Mišíka. Ten se podle něj dopustil nanejvýš prostého podvodu v obtížné životní situaci.

„Můj klient nikdy žádné peníze nepřevzal a nebylo to ani dokázáno,“ tvrdil obhájce Maxe Vlada Orbána a žádal pro klienta plné zproštění viny.

„Praktikoval jsem jen standardní obchodní jednání,“ hájil se Radovan Sáček. Jozef Mišík pro své poslední slovo sestavil složku o 39 stranách. „Chtěl jsem 500 tisíc, ale nešlo o vydírání. Chtěl jsem jen vydělat,“ tvrdil. Vinu rozhodně popřel též třetí obžalovaný.

Spor o miliony

Takřka půldruhého milionu eur prohrál Radovan Sáček před třemi lety u Rozhodčího soudu Hospodářské komory ČR s někdejším obchodním partnerem.

Proto podle původní obžaloby začal o řešení problému jednat s Jozefem Mišíkem, bývalým velitelem jednotky ženistů v Kostelci nad Labem v éře někdejší lidové armády ČSSR.

Mišík poté Sáčkovi za 25 tisíc korun zprostředkoval schůzku s Maxem Vladem Orbánem, údajně bezpečnostním expertem a kontaktem na zvláštní služby na Východě. Ten si podle státní zástupkyně vzal na jaře 2016 od Sáčka na schůzce v restauraci na Zbraslavi více než půldruhého milionu korun.

Mělo jít o část odměny za to, že nebezpečného konkurenta donutí podepsat dohodu o narovnání, která zlikviduje dluh a pak odstraní při fingované dopravní nehodě obchodního rivala. Další část honoráře měla činit osm milionů korun. Orbán však neudělal nic z toho, za co dostal peníze. Teď dostal dvouletý trest se čtyřletou podmínkou za podvod.

Případ kriminalisté odhalili na podzim roku 2016, tehdy se Jozef Mišík podle obžaloby z vlastní iniciativy ozval ohroženému podnikateli. Tomu naznačil, že se chystá jeho poprava, on by však dokázal vražednou mašinérii zastavit.

Chtěl za to půl milionu korun ve dvou splátkách, vydíraný podnikatel se ovšem obrátil na kriminalisty. Ti jeho setkání s Mišíkem sledovali a bývalého vojáka zatkli na schůzce v obchodním centru v Praze 9 . Poté byl odkryt také údajný komplot s přípravou vraždy a došlo k zadržení dalších obviněných.

Autor: