Policistu s majáčky na soukromém autě řeší GIBS, pokutu vymáhal mimo službu

  14:24
Případ policisty cizinecké policie, který se pokusil vybrat pokutu od řidiče, i když nebyl ve službě, řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Řidič si policistu natočil palubní kamerou, díky tomu policisté svého kolegu vypátrali.

„Včera jsme si případ převzali. Vyšetřování je v samém začátku, takže nebudeme prozatím konkretizovat, z čeho bude policista podezřelý,“ informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Policista ve svém volnu zastavil řidiče pomocí výstražných světel a podle řidiče chtěl po něm pokutu. 

„Cestou z České Lípy směrem na Neratovice mě během nedělního podvečera dost agresivně přes plnou čáru předjela neoznačená dvojková modrá fabie. Za zadním sklem měla puštěné blikačky. Já vím, jak vypadají auta policie, takže se mi zastavit nechtělo. Jenže ten řidič přede mnou zastavil, v podstatě mě vybrzdil,“ popsal situaci řidič Jiří Kopřiva.

Policista měl řidiči vyhrožovat, že mu sebere řidičský průkaz a chtěl mu uložit pokutu. Po dotázání na policejní průkaz prý policista přinesl jen plastovou kartičku. Poté, co Jiří Kopřiva zavolal na linku 158, kde si chtěl ověřit, zda je muž opravdu od policie, vydal se muž k autu a následně ujel.

Policie nejprve odmítla, že by se mělo jednat o policistu, neboť ten má mít stejnokroj, služební průkaz a odznak s osobním číslem, uvedla mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. Použití výstražných světel je také podmíněno třeba i tím, že na sobě musí mít zřetelný nápis Policie, popřípadě i Stůj, upřesnila Johnová.

Informaci, že se při incidentu opravdu jedná o policistu nakonec potvrdil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. „Dopustil se jej ve svém volnu, nicméně nadřízený s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení,“ sdělil.

Pokud dopravní policista zastavuje vozidlo v civilně vypadajícím autě, musí mít ve většině případů na sobě uniformu. Existují ale přesně popsané výjimky. V ranních Třech Impulsech na tělo ve vysílání rádia Impuls to řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

„Jsou situace, které definuje zákon o policii, jako je například pronásledování pachatele úmyslného trestného činu. Tam samozřejmě může policista zastavit vozidlo i v případě, že na sobě nemá uniformu. Následně ale prokáže svou příslušnost k policii,“ řekl Lerch. 

I policista bez uniformy ovšem podle Lercha musí postupovat v souladu se zákonem. Při zastavování vozidla musí příslušník použít kromě modrých majáků také zastavovací terč nebo nápis „stop“.

Autor: