Ze stropu Smetanovy síně v pražském Obecním domě padá štuk, je zavřená

  15:14
Obecní dům v Praze musel na tři týdny uzavřít Smetanovu síň a zrušit v ní všechny plánované aktivity, včetně koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Důvodem je samovolné uvolňování štuku ze stropu síně.

Smetanova síň Obecního domu. | foto: prague.euMetro.cz

„Ze stropu Smetanový síně se samovolně uvolnily dva menší kousky štuku. Po konzultaci s odborníky jsme došli k závěru, že bez bližšího ohledání místa nelze stoprocentně vyloučit uvolnění dalších částí,“ informoval předseda představenstva Obecního domu Vlastimil Ježek.

Místo podle Ježka není ze stropní konstrukce dostupné, proto pracovníci během úterý postaví lešení, aby se odborníci dokázali k poškození ve výšce téměř dvaceti metrů dostat. Až poté se rozhodne o potřebné opravě.

Obecní dům je secesní perla

„Výhledově předpokládáme, že stavba lešení, samotná oprava a následná demontáž lešení zaberou příští tři týdny. Potřebnou dobu však upřesníme až poté, kdy se odborníci k poškozenému štuku dostanou,“ dodal Ježek s tím, že celou situaci konzultují s památkáři magistrátu.

Smetanova síň je největším prostorem Obecního domu. Malby a obrazy v síni namaloval Karel Špilar, plastickou výzdobu pak vytvořil Ladislav Šaloun. I když je síň zasvěcena Smetanovi, jsou v ní odkazy také na Antonína Dvořáka, ale i další české hudební skladatele.

Autor: