V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

  9:42,  aktualizováno  18:39
Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla povodeň nejsilněji. V několika ulicích v širším centru metropole úřady až do večera omezily provoz. Zavřely i některá nábřeží a tunely.

Protipovodňové cvičení začalo v sedm hodin ráno a naplánované bylo až do dvaceti hodin. Hasiči nacvičují stavbu i rozebrání protipovodňových zábran, proběhla také zkouška čerpadel v povodí Vltavy a zkouška čerpání na kanalizační síti. Předpokládané náklady činí podle magistrátu asi dva miliony korun.

Kvůli cvičení bylo v Praze 1 uzavřeno Dvořákovo nábřeží od ulice Klášterská po nábřeží Ludvíka Svobody, které je také zavřené, včetně stezky pro pěší. Další uzavírka je v ulici Nové Mlýny. V Těšnovském tunelu je snížen počet jízdních pruhů.

Další dopravní omezení jsou i v Praze 8, kde je omezen provoz na Rohanském nábřeží. Chodci a cyklisté se v sobotu nedostanou ani na stezku, která vede od Rohanského nábřeží podél Vltavy k ulici Za Karlínským přístavem a na cyklostezku pod Libeňským mostem.

Neprůjezdné jsou také ulice U Českých loděnic, Pátkova, Štorchova a chodníky v Thomayerových sadech u studánky Libeňka.

Na sobotním cvičení se podílí Policie ČR, městská policie, hasiči, magistrát, aktivní zálohy české armády nebo Český červený kříž. Akce se účastní také zástupci Pražských vodovodů a kanalizací.

Celková délka všech pražských protipovodňových opatření včetně zemních valů, betonových stěn i mobilního hrazení je více než devatenáct kilometrů. Z toho mobilní zábrany měří téměř sedm kilometrů.

Cvičení pořádá město každý rok, mimo let, kdy město zasáhnou povodně. Minulý rok se protipovodňové cvičení odehrálo v Troji, kde hasiči trénovali stavbu šest metrů vysoké zábrany.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: