Akce podporované Prahou mají zákaz plastů, použít smějí jen vratné nádobí

  17:28
Na všech kulturních akcích finančně podporovaných magistrátem budou zakázány jednorázové plastové kelímky a nádobí. Nahradit by je mělo vratné nádobí z plastu, nebo ze skla. Opatření bude součástí všech smluv uzavřených od května.

Zákaz používání jednorázového nádobí zařadila do povinností všech příjemců magistrátních dotací na kulturní a umělecké akce radní pro kulturu Hana Třeštíková.

„Zákaz jednorázových plastů bude platit na všech kulturních akcích, které Praha finančně podporuje individuálními dotacemi a mezi které patří třeba velké hudební festivaly,“ uvedla Třeštíková.

Náhradní variantou by měly být podle Třeštíkové vratné plastové kelímky, nebo omyvatelné nádobí ze skla, porcelánu, či kovu.

Povinnost bude nově zařazena ve všech smlouvách uzavřených od 1. května.

„Chci ve své gesci najít všechny možnosti, kde se Praha může chovat k životnímu prostředí ohleduplněji. Doufám, že v tom Praha nezůstane sama a inspirujeme i ostatní pořadatele a provozovatele,“ dodala Třeštíková.

Podle Evropské komise patří jednorázové plastové nádobí mezi deset nejčastějších plastových výrobků nalezených v moři. Státy Evropské unie se loni domluvily na zákazu všech plastových výrobků na jedno použití, který začne platit od roku 2021.

Podobný krok již přijali prodejci na farmářských trzích na pražské Náplavce, kde servírují jídlo na přírodních materiálech a podporují návštěvníky i v tom, aby si přinesli vlastní nádobí.

Teplé nápoje podávají ve speciálních kelímcích, které je možné vrátit v jakékoli kavárně v rámci projektu Otoč kelímek.

Používání plastů se snaží omezit i na trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad. Prodejci používají rozložitelné tašky z kukuřičného škrobu.

V prosinci 2018 jsme vyzkoušeli náhrady plastových brček:

19. prosince 2018

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: